Dożynki - tradycyjne Święto Plonów, podczas którego rolnicy dziękują za udane zbiory. Baranowskie dożynki jak co roku wyróżniają się w naszej okolicy rozmachem i niesamowitą otwartością i gościnnością lokalnych społeczności.

Niestety żadna relacja nie jest w stanie oddać klimatu tego święta. Jest to niezwykłe przeżycie religijne, ale również możliwość poznania lokalnych społeczności, które przygotowują dla gości to, co mają najlepszego.

Święto rozpoczął korowód, który wyruszył spod urzędu gminy, by przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kask dotrzeć na plac obok Baranowskiego Kościoła. Tam wszystkich gości przywitał Wójt Gminy – Andrzej Kolek.

Po uroczystej Mszy Świętej i ceremonii wręczania chleba dożynkowego, rozpoczął się tradycyjny festyn. Na gości czekały pięknie ozdobione stoiska sołeckie uginające się pod przepysznymi tradycyjnymi wędlinami, owocami i ciastami. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnej grochówki. Niezwykła atrakcją były pieczołowicie przygotowywane przez poszczególne sołectwa wieńce dożynkowe.

Dmuchane zamki, bańki mydlane i wiele innych atrakcji na stoiskach Gminnej Biblioteki Publicznej i Urzędu gminy czekało na najmłodszych uczestników święta. Dożynkom towarzyszyła wystawa sprzętu rolniczego i strażackiego. Z bliska można było zobaczyć wiatrakowiec będący na wyposażeniu baranowskiej straży pożarnej.

Dożynki, to także wydarzenie kulturalne. W tym roku zobaczyć można było występ Andrzeja Rosiewicza, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Kaski, Zespołu Pieśni i Tańca "Boczki Chełmońskie", oraz twórczość lokalnych grup artystycznych. Gości rozbawił kabaret Pewniaczek, a do tańca przed gwiazdą wieczoru - zespołem FREAKY BOYS zagrzewał zespół Kanon.

Baranowskie Święto Plonów, ja co roku było niezapomnianą uroczystością i już teraz zapraszamy na przyszły rok, w ostatnią niedzielę wakacji do miejscowości Kaski.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wyjątkowe dożynki gminne w Baranowie


To może Cię zainteresować: