W sobotę, 28 stycznia mieliśmy wyjątkową okazję wziąć udział w „Szkoleniu z Zachowań w Sytuacjach Ekstremalnych” zorganizowanym w grodziskim Centrum Kultury przez Ewę Błońską, sołtysa Czarnego Lasu oraz Fundację Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Jednostek Specjalnych. Szkolenie to uzmysłowiło wielu uczestnikom skalę zagrożeń w otaczającym nas świecie, oraz stopień niefrasobliwości w podejściu do nich.

- Obserwując postępujący niepokój na świecie, chciałam przygotować mieszkańców na  radzenie sobie w sytuacjach ekstremalnych, które mogą się zdarzyć w różnych miejscach: w swoim biurze, na zakupach w supermarkecie, w  trakcie wizyty w banku, w podróży czy nawet na ulicy lub w szpitalu – mówiła Ewa Błońska, Sołtys Czarnego Lasu. Równie ważna jest umiejętność przekazania informacji o potencjalnym zagrożeniu, tak aby dzwoniąc do służb ratunkowych  nie być zlekceważonym czy wyśmianym. A spotkałam się z takimi przypadkami.
Długo szukałam odpowiednich instruktorów, którzy mogliby przekazać nam w sposób dostępny ale też i po niewielkich stosunkowo kosztach swoje umiejętności. Mam nadzieję, że ta nabyta wiedza na szkoleniu nie będzie potrzebna nigdy w praktyce, ale nie zawadzi wiedzieć
– dodała.

Już jedno z pierwszych pytań na początku szkolenia, dotyczące potencjalnych problemów z sercem uczestników, zapowiadało ciekawe szkolenie. Nikt jednak nie mógł się spodziewać dalszych wydarzeń.

Szkolenie prowadzone było przez Macieja Klukowskiego, weterana misji w Afganistanie, służącego między innymi w pułku specjalnym w Lublińcu i samodzielnym plutonie antyterrorystycznym  Portu Lotniczego Okęcie oraz  Piotra Bransoma -  żołnierza jednostek morskich 3 flotylli okrętów zabezpieczenia specjalnego i regimentu Legii Cudzoziemskiej. Obaj posiadają świetne przygotowanie teoretyczne oraz bezcenną praktykę w różnych sytuacjach zagrożenia, którą starali się przekazać uczestnikom szkolenia.

Z początku prowadzący omówili teoretyczne zagadnienia związane z terroryzmem i genezą powstania tego zjawiska, jak i współczesnych mechanizmów działania organizacji terrorystycznych. Wiele czasu poświęcili swoim własnym przeżyciom, w tym doświadczeniom z Afganistanu. Dowiedzieliśmy się również o tym jak zachować się podczas ataku terrorystycznego, o zajmowaniu bezpiecznej pozycji i możliwych działaniach podczas samego ataku. Omawiali zasady postępowania z terrorystami, oraz jak odróżnić atak terrorystów, którzy mają do osiągniecia jakieś cele, od uzbrojonych zabójców. Dowiedzieliśmy się też jak zachować się w momencie rozpoczęcia operacji odbijania zakładników.

Wiele miejsca poświęcono zasadom zabezpieczenia budynków i to nie tylko przed terrorystami. Uczestnicy szkolenia poznali techniki przydatne podczas ewakuacji, przy różnego rodzaju zagrożeniach.

Uzmysłowiono nam też wiele potencjalnych zagrożeń w życiu codziennym nas samych jak i naszych bliskich. Otrzymaliśmy przydatne wskazówki jak takie zagrożenia minimalizować. Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na konieczność zmiany mentalności i czujnego obserwowania otoczenia, gdyż jak widać od dawna w Europie Zachodniej służby nie wszędzie mogą zadziałać odpowiednio szybko. Każdy powinien wypatrywać dziwnych zachowań i nauczyć się na nie odpowiednio reagować.

Szkolenie to zorganizowane został dla mieszkańców z funduszu sołeckiego Czarnego Lasu. Co bardzo cenne, uczestniczyli w nim też pracownicy Centrum Kultury, którzy poprzez swoją pracę, codziennie dbają o bezpieczeństwo tego obiektu . - W naszym Sołectwie już od kliku lat fundusz sołecki przeznaczamy  na  przedsięwzięcia związane z edukacją, działaniami proekologicznymi i zwiększaniem bezpieczeństwa mieszkańców. – mówiła Ewa Błońska. Nie przeznaczamy pieniędzy na pikniki czy wiejskie zabawy. Organizujemy warsztaty i szkolenia stacjonarne lub wyjazdowe, umożliwiające naszym mieszkańcom poznanie nowych umiejętności np. kulinarnych czy z zakresu rzemiosła artystycznego, które często przekładają się później na możliwości zarobkowe. Równolegle organizujemy również przedsięwzięcia zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców w Czarnym Lesie, jak i poza jego obszarem.

Nie jest to pierwsza inicjatywa mieszkańców Czarnego Lasu, którą mieliśmy okazję relacjonować. Cyklicznie co roku odbywają się szkolenia medyczne z pierwszej pomocy dla dorosłych i dla dzieci. 

Niestety żyjemy w bardzo szybko zmieniającym się świecie, pełnym zagrożeń, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nierealne. Samo ryzyko ataku islamskich organizacji terrorystycznych wydaje się w Polsce stosunkowo niskie, nigdy nie możemy być jednak pewni zagrożenia ze strony zdesperowanego czy niezrównoważonego napastnika. Warto mieć chociaż elementarne wyobrażenie jak w takiej sytuacji się zachować.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Czy jesteśmy gotowi na zagrożenia współczesnego świata?