fot. Marcin Masalski

Grodziskie obchody rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego to nie tylko oficjalne obchody. Od kilku lat, uroczystościom towarzyszą gry miejskie, a tegoroczna edycja była wyjątkowa. W sobotę, 3 września o godzinie 17 w Grodziskiej Mediatece wystartowała gra miejska „Powstanie 44”. Z tej okazji znane wszystkim miejsca zmieniły się nie do poznania, przypominając nam realia czasu Powstania Warszawskiego.

Na terenie urzędu miejskiego powstało powstańcze podwórko, gdzie uczestnicy uczyli się między innymi metod ataków na czołgi. W zaciemnionej i mrocznej poczekalni PKP, pod lufami karabinów, poznaliśmy podstawowe zwroty niemieckie. Nowo poznane zwroty mogły się przydać w przejściu podziemnym pod torami, gdzie czekał posterunek niemiecki, a my mieliśmy za zadanie przekazać wskazówki spotkanych wcześniej łączników. Wydarzenia rozgrywały się też w rejonie Cmentarza Żydowskiego, oraz na podwórkach budynków mieszkalnych dawnej octówki. Warto przypomnieć, że na terenie tej fabryki działał obóz pomocniczy obozu Dulag 121.

Gra miejska kończyła się na terenie Parku Skarbków. Wzięło w niej udział 36 drużyn składających się z ponad 130 osób. Po zakończeniu gry o 20.00 rozpoczął się koncert piosenek partyzanckich i wojskowych „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”.

Za każdym razem grodziskie gry miejskie są ciekawymi wydarzeniami, które poprzez rodzinną zabawę uczą młodych uczestników historii. Tegoroczna edycja była jednak wyjątkowa. Zupełnie nowe pomysły, całkiem nowy scenariusz, niesamowita sceneria i gra aktorska wolontariuszy były wyjątkowym doznaniem dla młodszych i starszych uczestników. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje i coraz to ciekawsze pomysły.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Gra miejska w rocznicę powstania


To może Cię zainteresować: