Problem A2

GDDKiA porozumiała się z rodziną Hoserów w sprawie sprzedaży działek leżących na drodze wytyczonej inwestycji. Zakończył się wieloletni spór, pomiędzy GDDKiA a rodziną abp. Hosera, blokujący budowę autostrady A2 na odcinku z Pruszkowa do Konotopy. Porozumienie dotyczy sprzedaży działek leżących na drodze wytyczonej inwestycji.

"Pan Aleksander Hoser oficjalnie przyjął przedstawioną ofertę kupna udziałów w spornej działce i zobowiązał się do odstąpienia od dalszych protestów odnośnie lokalizacji, budowy autostrady A2 oraz do zbycia udziałów w działce, która jest niezbędna do realizacji inwestycji" - podała w komunikacie GDDKiA.

Sporny odcinek autostrady ma przebiegać przez teren tzw. Ogrodów Hosera czyli gospodarstwa szkółkarskiego, założonego jeszcze w 1896 r. przez ogrodnika Piotra Hosera. Obecnie w skład dziesięciohektarowej posiadłości rodziny Hoserów wchodzą XIX wieczna willa w stylu neogotyckim i zespół parkowy, wpisane do rejestru zabytków.

Po usunięciu przez Ministerstwo Kultury z tego rejestru około 1 hektara ziemi, wydana została decyzja lokalizacyjna na budowę odcinka autostrady A2. Rodzina Hoserów złożyła jednak skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który decyzję tę unieważnił. Ponieważ inna lokalizacja autostrady była niemożliwa, konieczne było porozumienie z rodziną Hoserów.

Podpisując je w ubiegły piątek, GDDKiA zobowiązała się m.in. do: monitorowania stanu zabytkowych obiektów, dokonywania pomiarów stanu zanieczyszczenia powietrza i zapewnienia odpowiedniego stanu utrzymania drogi dojazdowej do zabytkowego zespołu. W przypadku stwierdzenia negatywnego oddziaływania autostrady na stan zabytków, GDDKiA ma partycypować w kosztach ich naprawy. Jest więc szansa, że budowa A2 ruszy wreszcie pełną parą.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: