Najlepsi polscy ilustratorzy w projekcie artystycznym Gedeon Richter

Firma Gedeon Richter, już po raz trzeci, przygotowała niezwykłe wydarzenie artystyczne - kalendarz na 2014 rok z przygotowanymi, specjalnie w tym celu, pracami najwybitniejszych polskich ilustratorów. Ubiegłoroczne wydawnictwo, w którym najlepsi polscy graficy ilustrowali temat Życie, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze względu na wyjątkowość pomysłu i najwyższą jakość artystyczną.

Autorem tegorocznej koncepcji artystycznej jest Andrzej Pągowski, który w tym roku poprosił zaproszonych do współpracy artystów o zilustrowanie cytatu związanego ze zdrowiem. Wszyscy współtwórcy należą do grona najbardziej popularnych i uznanych w Polsce i na świecie artystów. W tegorocznym kalendarzu podziwiać możemy prace: kultowego już dziś Bohdana Butenki czy Józefa Wilkonia, ale również ilustratorek najmłodszego pokolenia, Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej i Magdaleny Pankiewicz. Atutem kalendarza jest jego różnorodność, składają się na nią autorzy z różnych grup wiekowych i stylistyk artystycznych, specyfika poszczególnych cytatów i stosunek do życia i świata.

Idea piękna i codziennego obcowania ze sztuką towarzysząca temu wydawnictwu, została dostrzeżona przez Narodowe Centrum Kultury, które objęło tegoroczny Kalendarz patronatem w ramach akcji „Patrz jak czytasz ilustracje”. Codziennie otaczają nas setki przedmiotów, ale to my sami możemy wybierać to co piękne, oryginalne, dające przyjemność. W ten sposób przedmiot codziennego użytku, taki jak kalendarz, pozwala nam na bezpośrednie obcowanie ze sztuką, kształtuje poczucie estetyki i wprowadza nowy ład do codziennej przestrzeni.

Oryginał pracy autorstwa śp. Waldemara Świerzego, która widniała w ubiegłorocznym kalendarzu, zostanie przekazany na aukcję charytatywną, a uzyskany dochód wspomoże podopiecznych fundacji Nie Jesteś Sam.

Wernisaż kalendarza odbędzie się w dniu 12 lutego w Arkadach Kubickiego, dla publiczności wystawa dostępna będzie 11 lutego.

Dzięki zachowaniu wysokiego poziomu poligraficznego, każdą z prac można oprawić jak obraz i nadać jej drugie życie.


 

Informacje o twórcach:

1. Józef Wilkoń ur. 1930 r. Ilustrator, malarz, rzeźbiarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią oraz projektuje gobeliny. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Tworzy „przestrzenne ilustracje", czyli zwierzyńce z drewnianych bali i blachy.

2. Janusz Stanny ur. 1932 r. Grafik, ilustrator, plakacista, twórca rysunków satyrycznych. Profesor Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zilustrował ponad 200 książek. Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych w dziedzinie ilustracji książkowej.

3. Bohdan Butenko ur. 1931 r. Ilustrator i grafik, autor komiksów i książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Plastycznych. Twórca legendarnej postaci Kapiszona. Współpracował z wieloma wydawnictwami i czasopismami, np. „Miś”, „Płomyczek” i „Świat Młodych”. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów, medalu Polskiej Sekcji IBBY i wielu innych.

4. Paweł Pawlak ur. 1962 r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Należy do grona najlepszych polskich ilustratorów literatury dla dzieci. Ma na swoim koncie wykonanie ilustracji do ponad 60 książek, a niektóre z nich są również jego autorstwa. W 2009 roku znalazł się wśród nominowanych do prestiżowej Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą.

5. Elżbieta Gaudasińska ur. 1943 r. Graficzka, ilustratorka i malarka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych. Do licznych nagród, jakie otrzymała należą m.in.: Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie (1985), Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2006) oraz Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010). Autorka ponad 50. książek dla wydawnictw krajowych i zagranicznych. Współpracowała ze "Świerszczykiem", "Misiem", "Płomykiem" i "Ciuchcią".

6. Maria Ekier ur. 1943 r. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektuje okładki, ilustruje książki dla dzieci. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należy zaliczyć: plakieta BIB przyznana w 1999 i 2007 roku, wpis na Listę Honorową IBBY, tytuł Najpiękniejszej Książki Roku w konkursie PTWK dla autorskiej książki „Kocur mruży ślepia złote”, Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

7. Marianna Sztyma ur. 1973 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Wystawy indywidualne prezentowała głównie w poznańskich galeriach. Zajmuje się malarstwem i grafiką użytkową. Ilustruje teksty w czasopismach społeczno-politycznych i branżowych (m.in. „Newsweek”, „Press”). Jej prace ukazują się też w magazynach kobiecych (np. „Twój Styl”, „Wysokie Obcasy”). Laureatka Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu.

8. Aleksandra Woldańska-Płocińska ur. 1985 r. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje jako ilustratorka z pismami „Wysokie Obcasy”, „Media&Marketing”, „GAGA” i „Kikimora”. Ilustruje książki dla dzieci. Do najważniejszych nagród należą: I miejsce w konkursie GrafEx 2007 za ilustracje w magazynie „Exklusiv”; nagroda w 50. konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2009 za „Mrówka wychodzi za mąż”; ta sama książka wpisana na Listę Białych Kruków wydawanego przez Internationale Jugendbibliothek w Monachium 2010 r.

9. Emilia Dziubak ur.1982 r. Ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Najważniejsze nagrody: I miejsce w konkursie na komiks "Z życia naukowca" organizowanym przez CITTRU, 2010. Brała udział w licznych wystawach m.in.: "Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci" Katowice, 2012; „Legendy wawelskie – ilustracja dla dzieci”, Wawel, Kraków 2011; Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, 2010.

10. Agata Dudek ur. 1984 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, malarstwem, fotografią i designem. Współpracuje m.in. z Naszą Księgarnią, Exlibrisem, GWP, Nową Erą, Ezopem a także z pismami „DIIL” i „Twoje Dziecko”. Od 2008 roku rysuje również dla ENDO. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych, m.in.: Główna Nagroda w konkursie GRAFEX 2008; Główna Nagroda w konkursie "Książka dobrze zaprojektowana" Katowice ; Grand Prix SATYRYKON 2009 Legnica.

11. Magdalena Pankiewicz ur. 1985 r. Malarka i ilustratorka. Ukończyła wydział malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Swoje prace publikuje w miesięczniku „Existence”, współpracowała również m.in. z „Soul magazine” i „Ultra Żurnalem”. Wystawy: indywidualna "Twarze" w Tel- Aviv Cafe w Warszawie, 2010 ; zbiorowa wystawa ilustracji mody w Centrum Cybernetyki 2.2.2. w Warszawie 2010; udział w Aukcji Młodej Sztuki w Desie Unicum, 2011.

12. Andrzej Pągowski ur. w 1953 r. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jest autorem ponad 1000 plakatów wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i zagranicą. Zajmuje się również ilustracją książkową i prasową. Rubryki autorskie m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Wirtualnej Polsce”, „Wprost” i Playboyu”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Laureat kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: NAJLEPSI POLSCY ILUSTRATORZY W PROJEKCIE ARTYSTYCZNYM GEDEON RICHTER, POD PATRONATEM NCK


To może Cię zainteresować: