fot. Michał Inkielman

W piątek, 12 kwietnia, w Galerii Matulka, odbył się wernisaż wystawy „100 Milanowianek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet w Polsce”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Milanowianki, przy współpracy Milanowskiego Centrum Kultury.

Jak podają organizatorki wystawy, jej bohaterkami zostało 100 kobiet związanych z Milanówkiem na różnych etapach swojego życia. Są wśród nich artystki, działaczki społeczne, lekarki, nauczycielki, właścicielka zakładu fryzjerskiego – kobiety ważne dla społeczności lokalnej. Kobiety z przeszłości Milanówka i takie, które żyją w nim dzisiaj.

Prezes Stowarzyszenia pani Hanna Musur-Bzdak dziękowała wszystkim, którzy wspomogli Stowarzyszenie w organizacji wystawy, a szczególnie pani Barbarze Kaszyckiej, która jest jedną z jej bohaterek oraz pani Elżbiecie Kubek. Zwróciła się również do zebranych z prośbą o przekazanie, o ile posiadają w swoich domowych archiwach, brakujących 19 zdjęć bohaterek wystawy.

Dzięki pani Elżbiecie Kubek mogliśmy poznać ciekawą historię przebytej drogi przez książkę pt. „Lania”, w której Amerykanka polskiego pochodzenia – Melania Kocyan Hellersperk (jedna z bohaterek wystawy) opisuje swoje przeżycia w okupowanej Polsce. Do Polski przybyła wraz z mężem Stefanem w 1939 r., by przeżyć tu miesiąc miodowy i spotkać się z rodziną męża, a pozostała 6 lat.

Na wystawę przygotowano specjalną broszurę ze skrótem życiorysów bohaterek wystawy i pocztówką propagandową Związku Równouprawnienia Kobiet w Polsce. Zgromadzeni mogli również otrzymać II tom książki „Milanowianki”, wydanej w 2017 r. Wystawa będzie dostępna przez miesiąc. Zachęcamy do jej odwiedzenia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że 100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze. Miała na to wpływ umocniona w XIX w. rola kobiet w polskim społeczeństwie. Jak twierdzi wielu historyków, ci, którzy doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918, bardzo wiele zawdzięczali kobietom. To one niosły pierwiastek narodowotwórczy w Polsce, której przez wiele lat nie było na mapach świata.

Prawa wyborcze dla kobiet w Polsce zadeklarował Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który został utworzony w Lublinie, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku. Ostatecznie wprowadził je „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego” podpisany przez Piłsudskiego 28 listopada 1918 r. Kobiety mogły głosować, a także być wybierane. W pierwszym parlamencie, który powstał w 1919 r. - było osiem polskich posłanek.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 100 Milanowianek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet w Polsce