fot. Michał Inkielman

We wtorek, w Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Milanówku, po wieczornej mszy świętej odbył się wspaniały koncert „Głos Duszy”, w którym usłyszeliśmy najpiękniejsze pieśni sakralne na dwa soprany. Tę ucztę duchową zawdzięczamy Justynie Reczeniedi i Dorothy Porawskiej-Orzechowskiej oraz towarzyszącej im na organach Małgorzacie Piszek i oczywiście proboszczowi księdzu Janowi Mężyńskiemu.

Podczas koncertu usłyszeliśmy 14 pieśni,  w tym: J.S. Bacha – „Jezus, życie mego szczęścia” i F. Schuberta „ Ave Maria”, obie pieśni z polskimi słowami M. Anulak, ale także „Już ogień płonie z opery „Straszny Dwór” St. Moniuszki, a na bis „Hallelujah” Leonarda Cohena.

Licznie zgromadzona publiczność dziękowała śpiewaczkom brawami na stojąco. Artystkom dziękował również ksiądz Jan Mężyński, który zwracając się do wszystkich obecnych powiedział „Dzisiaj poznaliśmy inny owoc Bożej Łaski”. Czy można dodać coś więcej?

Na wielu twarzach wychodzących ze Świątyni było widać głębokie wzruszenie.

Dorothy Poprawska-Orzechowska, sopran, jest Amerykanką z polskimi korzeniami, sięgającymi trzeciego pokolenia wstecz. Przybyła do Polski w 2003 roku by uczyć angielskiego i zakochała się w naszym kraju na tyle, że postanowiła tu zostać. Jest absolwentką wydziału aktorsko-wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mieszka w Podkowie Leśnej. Przyznaje, że jej największą pasją jest muzyka, jednak jeśli chodzi o powołanie, czuje się zdecydowanie nauczycielką dlatego nie przestała uczyć angielskiego.

Justyna Reczeniedi, sopran liryczno-koloraturowy, skrzypaczka, polonistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki. Urodzona w Warszawie. Od kilku lat mieszkanka Milanówka. Ostatnia uczennica Bogny Sokorskiej, autorka biografii maestry „Bogna Sokorska. Życie i kariera słowika Warszawy – wspomnienia”, a także monografii Stanisława Gruszczyńskiego wieloletniego mieszkańca Milanówka „Stanisław Gruszczyński. Dzieje króla tenorów”. Mieszkańcy Milanówka mają okazję spotykać panią Justynę z mężem Gáborem Fekete de Reczenied i córeczką.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Koncert „Głos Duszy”