Po kilku latach rządów burmistrz Wiesławy Kwiatkowskiej powróciła do Milanówka tradycja Miejskiej Wigilii dla samotnych i potrzebujących. Zwiastunem tego powrotu był artykuł p. Ewy Kubackiej „Powrót do tradycji”, w którym autorka przypomniała jak inicjatywa pani Danuty Kijewskiej (Fundacja Homo Homini) stała się ponad dwudziestoletnią tradycją.

W tym roku organizatorzy: Milanowskie Centrum Kultury, Urząd Miasta Milanówka i Fundacja Homo Homini wraz ze współorganizatorami: Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Radą Miasta Milanówka, harcerzami, milanowskimi publicznymi szkołami podstawowymi i publicznym przedszkolem, Milanowską Prywatną Szkołą Podstawową oraz Zespołami Szkół nr 1 przy ul. Piasta i nr 2 przy ul. Wójtowskiej, zorganizowali Wieczerzę Wigilijną w hali sportowej przy ul. Żabie Oczko - dla ponad 300 gości.

Dzięki wsparciu licznych sponsorów (ponad 30 podmiotów: organizacje pozarządowe, firmy, osoby prywatne) i wolontariuszy – głównie uczniów szkół, organizatorzy mogą być dumni ze swego dzieła.

Należy dodać, że partnerami organizatorów byli: Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku – który jak co roku przygotował stroiki na stoły wigilijne oraz  parafia pw. Św. Jadwigi Śląskiej i parafia Matki Bożej Bolesnej – z pomocą duszpasterską. Zarówno przygotowanie sali, jej dekoracja, posiłki serwowane przez wolontariuszy, przy wygodnych i estetycznych stołach - stwarzały atmosferę prawdziwej Wieczerzy Wigilijnej. Sympatycznym akcentem były dyskretne dźwięki muzyki tercetu smyczkowego, występującego pomiędzy głównymi wydarzeniami wieczoru.

Gości przywitała Aneta Majak – dyrektor MCK, oddając następnie głos burmistrzowi Piotrowi Remiszewskiemu, który w ciepłych słowach złożył obecnym życzenia świąteczne i zaprosił na scenę przewodniczącą Rady Miasta Janinę Moławę, aby mogła uczynić to samo. Następnie życzenia składało kilkoro obecnych radnych i zastępca burmistrza Ryszard Raban. Bardzo miłym gestem organizatorów było oddanie głosu pani Danucie Kijewskiej, która wzruszona składała życzenia, a także dziękowała za powrót tradycji i wyraziła nadzieję na dalszą hojność sponsorów.

Grupa harcerzy na ręce Burmistrza przekazała dla zebranych Betlejemskie Światło Pokoju. Następnie wystąpili proboszcz parafii św. Jadwigi ks. Grzegorz Jaszczyk oraz ks. Stanisław Jurczuk prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Ksiądz Grzegorz Jaszczyk po odczytaniu ewangelii zainicjował dzielenie opłatkiem i wówczas na sali zapanował ruch, bo większość gości podchwyciło tę inicjatywę, składając życzenia przynajmniej najbliższym sąsiadom.

Wolontariusze ruszyli z talerzami, aby jak najsprawniej ciepłe potrawy, przygotowane przez milanowskie szkoły, postawić na stołach. Na scenę wkroczyła pani Dorota Stalińska i w sali zapanowały polskie kolędy, bez których wigilia nie jest Wigilią. Jak przystało na Wigilie dla samotnych i potrzebujących, goście zostali obdarowani paczkami świątecznymi. Nie mogę oprzeć się refleksji, że dla niektórych mógł to być jedyny prezent pod choinkę.

Mam nadzieje, że w następnych latach, nikomu nie przyjdzie do głowy, aby tak piękną i potrzebną ludziom uroczystość zastąpić jakimś jarmarcznym ulicznym widowiskiem.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Miejska Wigilia, taka jak … Wigilia


To może Cię zainteresować: