Milanówek w Warszawie

W Warszawskim Fotoplastikonie uruchomiona została wystawa stereoskopowych diapozytywów, czyli trójwymiarowych zdjęć p.t. „Śladami polskiego wywiadu… Milanówek – Mały Londyn.”
 
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na ciąg dalszy podróży z przedwojennym aktorem, mieszkanńcem Milanówka - Rufinem Morozowiczem. Tym razem zostaną zaprezentowane fotografie przedwojennego Milanówka odnalezione w milanowskiej willi Waleria.
Na przełomie XIX i XX w., na „surowym korzeniu” nieopodal Warszawy powstała namiastka Ojczyzny – miejscowość wypoczynkowa, miasto-ogród o nazwie Letnisko Milanówek. Niepowtarzalne fotografie stereoskopowe ukazują Milanówek właśnie w chwili narodzin oraz warunki, w jakich wyrastała społeczność, która później zdała egzamin z patriotyzmu podczas I wojny światowej, podczas wojny w 1920 r., a potem podczas II wojny światowej, kiedy Milanówek stał się nieformalną stolicą Polski i otrzymał miano Małego Londynu. Tutaj działały wówczas organizacje podziemne oraz krzyżowały się szlaki wywiadu wojskowego, które przyczyniły się do zniweczenia planów Niemiec hitlerowskich dotyczących m.in. produkcji rakiet V-1 i V-2.
 
Na podstawie stereoskopowych diapozytywów znalezionych w milanowskiej willi Waleria opracowana została wcześniej inna wystawa pt . "Warszawa, jakiej już nie ma". Sensacyjne odkrycie stereoskopowych diapozytywów z początku XX w. pozwala spojrzeć na losy narodu polskiego od Powstania Styczniowego po Powstanie Warszawskie przez pryzmat wielopokoleniowej polskiej rodziny wielkich artystów: aktora Operetki Warszawskiej z przełomu XIX i XX w. – Rufina Morozowicza i jego żony Walerii Morozowicz; ich córki – aktorki i pisarki – Marii Morozowicz z mężem – wielkim polskim rzeźbiarzem – Janem Szczepkowskim oraz ich córki Hanny z mężem Adamem Mickiewiczem, zaangażowanych podczas II wojny światowej w działalność Armii Krajowej.
Zgromadzone fotografie ukazują Warszawę, jakiej już nie ma, gdzie żyli i tworzyli ci wielcy artyści, zdobywali sławę, a działając na niwie kultury, umacniali państwo polskie. Zdjęcia ukazują również podwarszawskie Letnisko Milanówek z willą Waleria i jej otoczeniem. Tu artyści odpoczywali i nabierali sił do pracy, tu w chwilach trudnych dla narodu tworzyli azyl dla przedstawicieli świata kultury, nauki i konspiracji.
 
Zapraszamy do warszawskiego Fotoplastikonu na obie wystawy. Fotoplastikon to kultowe miejsce, które znalazło się w kadrach niejednego polskiego filmu. Niezmieniony od czasów przedwojennych, wciąż w tym samym miejscu, dzięki trójwymiarowym diapozytywom pozwoli cofnąć się o dobre 100 lat. Również do początków Milanówka! Warto!!

 

Fotoplastikon Warszawski
Warszawa Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
Tel. (22) 629-60-78
Czynne 10.00 – 18.00 (w poniedziałki nieczynne)
Cena: bilet normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł, w niedzielę wstęp wolny

Opracowano na podstawie informacji Muzeum Powstania Warszawskiego, zarządcy Warszawskiego Fotoplastikonu i za jego zgodą.




 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: