W piątek 21 maja rozpoczęła się wizytacja kanoniczna w jednej z dwu milanowskich parafii - Matki Bożej Bolesnej. Takie wizytacje odbywają się raz na 5 lat, a w ramach obecnej, biskup Piotr Jarecki odwiedził Zespół Szkół nr 1 przy ul. Szkolnej, spotkał się z władzami samorządowymi miasta, dyrekcjami szkół i przedszkoli oraz z przedstawicielami wspólnot działających przy parafii. Podpisał księgi parafialne oraz udzielił sakramentu bierzmowania. 

Piotr Jarecki jest biskupem pomocniczym warszawskim, wikariuszem generalnym Archidiecezji Warszawskiej, archidiakonem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, doktorem nauk społecznych. Od 2004 r. przewodniczy Zespołowi Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Unii Europejskiej. Jest przedstawicielem KEP  w Komisji Konferencji Biskupów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), a od 2006 r. wiceprzewodniczącym Komisji. Zasiada w Papieskiej Radzie "Iustitia et Pax". Pełni również funkcję przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa i Wydziału Spraw Sakramentalnych Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zasiada w Radzie Społecznej i Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, Radzie Biskupiej, Radzie Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej. Ponadto jest opiekunem Akcji Katolickiej w Archidiecezji Warszawskiej, a od  2003 r. także przewodniczy Radzie Fundatorów Fundacji Archidiecezji Warszawskiej Pomocy Bezrobotnym i Biednym Nadzieja.


Bądźcie wierni swoim ideałom!

Apelował biskup podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół Nr 1. Zaraz po wejściu do budynku szkolnego rozmawiał z kilkoma uczniami ostatniej klasy szkoły podstawowej, pytał ich o plany na przyszłość, życzył dobrych wyborów. Następnie rozmawiał z dyrekcją szkoły, a później z dużym zainteresowaniem obejrzał spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów. Były patriotyczne kazania ks. Piotra Skargi – patrona szkoły, świetnie wybrane i zaśpiewane pieśni i piosenki, wiersze, a nawet pięknie zatańczony walc.
Dziękując uczniom i dyrekcji szkoły za wspaniałe przyjęcie, biskup Piotr Jarecki podkreślił, że uczniowie mają szczęście chodzić do szkoły, w której zwraca się uwagę na rozwój ich licznych talentów, a także na umacnianie postaw patriotycznych, tak ważnych w zglobalizowanej Europie.  – Bądźcie wierni swoim ideałom, a jeżeli jeszcze ich nie macie, to szukajcie – mówił biskup. Po tym apelu krótko omówił  życiorysy świętych lub też osób, których procesy kanonizacyjne się rozpoczęły, a których zdjęcia wraz z hasłem „Bądźcie silni miłością” stanowiły element dekoracji sceny. Podkreślił między innymi patriotyzm kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, poświęcenie w posługiwaniu potrzebującym Marii Teresy z Kalkuty, bohaterskie oddanie życia w ratowaniu bliźniego przez Maksymiliana Kolbego w oświęcimskim obozie.
Na zakończenie, jeszcze raz dziękując dyrektor Elżbiecie Przeździeckiej za miłe przyjęcie, z uśmiechem stwierdził.  – Odwiedzam wiele szkół, ale jeszcze nigdy nie byłem witany kilkadziesiąt metrów przed wejściem do szkoły.
Podczas wizyty w szkole biskupowi towarzyszył proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Jan Mężyński i wikariusz ks. Stanisław Podgórski, nauczający religii.


Zachowajcie czystość serca!

- Czystość serca to wielka wartość. Jest ona ważna dla was, waszej parafii, waszej małej ojczyzny, dla Polski. – To słowa biskupa Piotra Jareckiego, skierowane do proszącej o udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży, podczas mszy świętej odprawianej w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. – Nie mogliście wybrać lepszego dnia na sakrament bierzmowania – mówił biskup.  – Sakrament ten dla indywidualnego człowieka jest tym samym, czym dla kościoła Zesłanie Ducha Świętego. Jest sakramentem chrześcijańskiego umocnienia. Na akt bierzmowania składają się dwa gesty. Pierwszy, to przekazanie Ducha Świętego poprzez nałożenie prawej reki na głowę bierzmowanego. Gest, którego tradycja ma ponad 2000 lat. Zaś drugi gest, o tradycji jeszcze starszej, bo sięgającej starego testamentu – to namaszczenie Świętym Olejem Krzyżma – tłumaczył.
W wygłoszonej homilii biskup Piotr Jarecki apelował również do rodziców, by w procesie wychowania nie pomijali wspólnego, rodzinnego czytania Pisma Świętego, źródła mocy i mądrości. Na zakończenie wiele ciepłych słów skierował do parafian.

Parafia Matki Bożej Bolesnej

- Jest młoda parafią – mówił biskup Piotr Jarecki.  – Powstała w 1981 roku, jest więc młodsza o rok od mojej posługi kapłańskiej. Liczy niespełna 7000 parafian, a udało się Wam  zrobić tak wiele. Powstała piękna świątynia, ładny dom parafialny, porządkujecie otoczenie. W parafii działa również wiele wspólnot, a także parafialny Caritas. To dobrze, szczególnie teraz, kiedy tak ważna jest pomoc dla wielu tysięcy ofiar powodzi. Musimy ich wspierać modlitwą, by nie stracili nadziei, ale także musimy pamiętać o wsparciu finansowym.
Na zakończenie mszy św. młodzież podziękowała biskupowi, wręczając bukiet róż. Biskup szczególnie docenił wypowiedź jednej z bierzmowanych, podkreślając wartość słów wygłaszanych bez przygotowania i płynących prosto z serca. Wierni mieli okazję docenić właśnie ten szczególny dar księdza biskupa. Jego wypowiedzi kierowane do dzieci, młodzieży jak i dorosłych miały niepowtarzalny wyraz. Płynęły z serca i trafiały do serc.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Spotkania z biskupem Piotrem Jareckim


To może Cię zainteresować: