Po trwającej 17 dni mozolnej pracy zespołu MCK i wielu doraźnych „pomocników” został w Milanówku przy ul. Kościelnej 3 odsłonięty uroczyście Milanowski Mural Polskiej  Niepodległości. Został on wykonany w ramach konkursu „Murale Polskiej Niepodległości”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Celem projektu było zaproszenie dzieci i młodzieży z całej Polski do wspólnego celebrowania setnych urodzin Niepodległej. W pierwszym etapie konkursu były przyjmowane zgłoszenia od instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz osób fizycznych i prawnych zajmujących się działalnością edukacyjną lub kulturalną, które chciałyby przeprowadzić działania edukacyjno-kulturalne dla uczniów dziesięciu szkół. Nie narzucano ich formy – mogły to być warsztaty, spacery historyczne, zbieranie pamiątek czy gra miejska – ważne, żeby w twórczy sposób aktywizowały dzieci i młodzież. Z nadesłanych propozycji w kwietniu Komisja wyłoniła dziesięciu laureatów z całej Polski, którzy otrzymali wsparcie do 39 000 zł na realizację swojego projektu. Wśród wyróżnionych znalazł się projekt Milanowskiego Centrum Kultury przygotowany przez pana Michała Słowińskiego. Kolejnym krokiem było zaprojektowanie i realizacja dziesięciu murali, nawiązujących do odradzającej się polskiej suwerenności.

W Milanówku mural zaprojektował pan Tobiasz Bułynko i według jego projektu liczny zespół wykonawców z końcem sierpnia przystąpił do realizacji dzieła. W ciągu 17 dni powstał mural o powierzchni 180 m2. Na obraz składa się 3000 kolorowych trójkątów, na które zużyto 72 litry farby, 6600 m taśmy malarskiej (wg informacji podanej przez autora projektu). Tablica umieszczona obok muralu zawiera kilkanaście nazwisk głównych wykonawców i osób wspierających. Z pewnością zabrakłoby miejsca na ścianie, aby uhonorować wszystkich, którzy choćby przez godzinę pomagali w pracy i także o tych anonimowych pomocnikach wspomniała pani dyrektor Aneta Majak w długiej liście podziękowań. Była to najsympatyczniejsza część uroczystości, gdy pani Aneta i panowie Michał i Tobiasz opowiadali o atmosferze panującej w „ekipie” wykonawców. Szczególne podziękowania otrzymali honorowi goście uroczystości odsłonięcia Muralu, panie: Magdalena Karowska-Koperwas Kierownik działu Szkoleń i Profesjonalizacji, Agnieszka Łazowska-Powałka i Gabriela Będkowska, opiekujące się konkursem i realizacją projektu „Murale Polskiej Niepodległości” – z Narodowego Centrum Kultury. Pani Magdalena Karowska-Koperwas bardzo ciepło mówiła o wartości milanowskiego projektu, podkreślając jego charakter nawiązujący do wartości lokalnych Milanówka.

Części oficjalnej towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Andrzeja Antolaka i koncert czteroosobowego zespołu Młodzi dla Niepodległej. W programie utwory ludowe z obszaru przedwojennej Polski. W tle było stoisko z materiałami informacyjnymi, pocztówkami z reprodukcją Muralu, pamiątkowe znaczki i koszulki z podobiznami Marszałka Piłsudskiego i Jana Szczepkowskiego, a także bufet.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Odsłonięcie Milanowskiego Muralu Polskiej Niepodległości