- Wszędzie jest dostojnie, patetycznie, a u nas będzie wesoło. To jest radosne święto, bo przecież po wielu latach niewoli odzyskaliśmy wreszcie upragnioną niepodległość - mówiła Elżbieta Przeździecka Dyrektor Zespołu Szkół Nr1 w Milanówku, witając 13 listopada gości na Gali Obchodów Święta Narodowego „Już nie zapomnisz mnie”, przygotowanej przez uczniów.

I było bardzo wesoło. Oczom zebranych ukazały się damy w koronkach, etolach i kapeluszach oraz wytwornie ubrani dżentelmeni w melonikach, z fantazyjnie przerzuconymi szalami.
Spektakl wprawdzie rozpoczął się kilkoma odtworzonymi z taśmy patriotycznymi pieśniami z okresu walki o niepodległość i wyświetlanymi fragmentami archiwalnych filmów, ale po paru minutach do głos należał tylko do młodych artystów. Z humorem wprowadzili nas w atmosferę kabaretów dwudziestolecia międzywojennego. Hanka Ordonówna (Ewa Biegańska) przekonywała, że miłość wszystko wybaczy, Zula Pogorzelska (Małgorzata Dziewicka) wyznawała publicznie, że boi się sama spać, Eugeniusz Bodo (Daniel Drzewiecki) przebrany za kobietę, ukazując spod koronkowej spódnicy Burmistrzowi, Jerzemu Wysockiemu kolanko, sprawdzał czy seksapil to skuteczna broń kobieca, zaś Adolf Dymsza (Artur Parol) wyznawał, że jest zimnym draniem.
Usłyszeliśmy Chór Dana z Mieczysławem Foggiem, Szczepka i Tońcia z Wesołej Lwowskiej Fali, szmoncesowe dowcipy.
Było też trochę wzruszeń. Warszawska przekupka (Sandra Janik) śpiewała wzruszającą piosenkę okupacyjnej ulicy „Dnia 1-go września..”, zaś Angela Siennicka i Wiktoria Klonowska słowami piosenki „Warszawo, ty moja Warszawo” udowadniały, że nasza stolica jest niezniszczalna.
Publiczność śpiewała razem z solistami i chórem, gromkimi brawami nagradzając artystów. To był bardzo piękny wieczór, a nad artystami (wszystkich z nazwiska nie sposób wymienić) czuwały dwa dobre duchy, nauczycielki szkoły, które już nie pierwszy raz swoim zapałem i artyzmem zaraziły młodzież: Beata Osiadacz i Katarzyna Dławichowska.
Zebranych pożegnała Dyrektor, Elżbieta Przeździecka słowami wiersza, który pobudzał do refleksji nad przemijaniem.
Zachwyt publiczności skłania nas do sugestii, by ten piękny spektakl powtórzyć w Sali Teatru Letniego. Młodzi artyści ze wszech miar na to zasługują.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Święto Niepodległości – na wesoło


To może Cię zainteresować: