W ubiegłą niedzielę uczestniczyliśmy w „Święcie Wiosny”. W Rokitnicy, utopiliśmy symbol zimy – Marzannę, a wróciliśmy z Gaikiem, który ma nam – mieszkańcom Milanówka i naszemu Miastu zapewnić pomyślność. A później w Lamou’r Maison słuchaliśmy obrzędowych pieśni związanych z powitaniem wiosny i  witaliśmy tę oczekiwaną porę roku tanecznymi korowodami.

Marzanna i Gaik były pięknie ozdobione przez dzieci i młodzież podczas warsztatów plastycznych, które odbyły się w „Kurniku” MCK w sobotę. Warsztaty prowadziła pani Ewa Januszewska ze Stowarzyszenia „Razem dla Milanówka”.  Podczas twórczej pracy, w której z dużym zaangażowaniem uczestniczyły również maluchy, opowiadała o zwyczajach związanych z powitaniem wiosny. Marzanna była oczywiście ekologiczna, zrobiona ze słomy, ubrana w białą papierową sukienkę i wianek z kolorowych kwiatów.

W niedzielę, o godz.15:00 zebraliśmy się na ul. Warszawskiej przy dworcu PKP, a następnie prowadzeni przez samochód Straży Miejskiej udaliśmy się w korowodzie ul. Warszawską i Bliską na Łęgi na Skraju, gdzie podpaliliśmy Marzannę, a następnie wrzuciliśmy ją do rzeki Rokitnicy. Potem podczas „zawodów sprinterskich” zostali wyłonieni rycerz i księżniczka, którzy z Gaikiem doprowadzili korowód do kawiarni Lamou’r Maison.

Wiosenne Korowody 2017

Kto nie był, niech żałuje. Kto uważnie obserwuje, to może nauczy się wodzić wiosenne korowody. Wiosenne, czyli solarne korowody na ogół prowadzi się w kole, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Kierunek ten zmienia się w tańcu, ale kończy się zawsze na tym, który symbolizuje ruch słońca. Zmiana kierunku oznacza raz świat ten - świat realny, a raz zaświaty, walkę dobra i zła, życia i śmierci. Zawsze wygrywa życie. Na filmie pokazany jest między innymi jedyny polski korowód, wodzony w kole promienistym (solarnym), datowany przed XVII w., o którym przekaz przetrwał do dziś. Spróbowaliśmy go odtworzyć.

Opublikowany przez Razem dla Milanówka na 26 marca 2017

Tu wysłuchaliśmy bardzo interesującego wprowadzenia w zwyczaje i obrzędy wiosenne, odprawiane dawniej, a na niektórych wsiach jeszcze i obecnie, od Popielca przez Święta Wielkiej Nocy, aż do Kupały. Mieliśmy również okazję wysłuchać obrzędowych pieśni ukraińskich zwanych rohulkami, śpiewanych przez Zuzannę i Jurija Pastuszenków oraz pieśni polskich śpiewanych charakterystycznym mocnym głosem przez Agatę Harz, która w jednej ze śpiewanych pieśni echem wywoływała wiosnę. Uczestniczyliśmy w korowodach wodzonych przez Jurija i Zuzannę. Śpiewającym i tańczącym przygrywali: na cymbałach i skrzypcach Remigiusz Mazur-Hanaj i  Katarzyna de Latour, która grając na skrzypcach towarzyszyła także korowodowi z Marzanną, Agata Harc na bębenku i Jurij Pastuszenko na gitarze.

Organizatorami „Święta Wiosny” było Stowarzyszenie „Razem dla Milanówka” i Milanowskie Centrum Kultury. Organizatorzy zapewnili nam świetną zabawę, w której niestety uczestniczyło niewielu mieszkańców. Może warto się zastanowić co jest tego przyczyną.

Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez Stowarzyszenie „Razem dla Milanówka” i do naszej Galerii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: „Święto Wiosny” w Milanówku