Objawienie Pańskie, zwane potocznie świętem Trzech Króli, obchodzone w kościele rzymskokatolickim 6 stycznia, od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans wśród wiernych, szczególnie od czasu, gdy w 2011 r. po 50 latach dzień ten ustawowo stał się znów wolnym od pracy. Religijne przeżywanie tego święta łączone jest przez wiernych  coraz częściej z przywołaniem  bogatej tradycji i obyczajów, które utrwaliły w kulturze polskiej biblijną scenę hołdu trzech mędrców z trzech stron świata nowonarodzonemu w stajni ponad dwa tysiące lat temu dziecku.

W tym roku obchody święta Trzech Króli, dzięki ogólnopolskiej akcji, miały charakter orszaków wiernych wiedzionych przez ulice wielu polskich miast, którzy oddawali cześć nowonarodzonemu Jezusowi. Taki orszak po mszy świętej przeszedł także ulicami Milanówka i mimo dotkliwego mrozu, zgromadził bardzo liczną grupę wiernych.

Przemarsz w orszaku Trzech Króli zorganizowany został w Milanówku przy współpracy obu parafii: św. Jadwigi Śląskiej i Matki Bożej Bolesnej. Uroczystość rozpoczęła o godzinie 12.30 msza święta w kościele Matki Bożej Bolesnej na Grudowie, którą koncelebrowali księża z obu parafii. Pełną ekspresji homilię wygłosił ksiądz Franciszek z parafii św. Jadwigi Śląskiej, a o wokalną oprawę mszy świętej zadbał chór Lacrimosa i schola, którymi dyrygowała siostra Elżbieta Pączek.

W wypełnionym ludźmi kościele, uwagę zwracały rodziny z dziećmi, których w tej mszy świętej uczestniczyło bardzo wiele.

Kapłan w homilii wygłaszanej w otoczeniu dzieci, przypomniał istotę i znaczenie Objawienia Pańskiego, gdy narodzenie nieznanego, choć zapowiadanego przez proroków dziecka, stało się nagle, dzięki cudownemu światłu betlejemskiej gwiazdy, wiadome całemu ówczesnemu światu. Świat  niedługo po narodzinach oddał cześć i hołd dziecku Boga poprzez postaci Kacpra, Melchiora i Baltazara – trzech królów i jednocześnie mędrców z Europy, Azji i Afryki, stanowiących  w świadomości ówczesnych ludzi cały świat. Wiedzeni niezwykłym blaskiem gwiazdy, przybyli do Jerozolimy, a potem do Betlejem, by pokłonić się i złożyć dary małemu, ubogo narodzonemu dziecku, uznając jego boskość, prymat nad całym światem i niezwykłą rolę, jaką miał odegrać w zbawieniu ludzkości. To wszystko symbolizowały ich dary: złoto, kadzidło i mirra.

Podczas homilii zostali przedstawieni doskonale ucharakteryzowani trzej królowie w otoczeniu licznej grupy aniołów i innych postaci ubranych w stroje odwołujące się do różnych epok. Po mszy zaś odbył się przemarsz ulicami Milanówka symbolicznego orszaku Trzech Króli i tłumu wiernych.

By wierni czuli się „pełnoprawnymi” uczestnikami orszaku i wczuli w klimat widowiska, organizatorzy rozdali wszystkim symboliczne królewskie korony i śpiewniki z tekstami, które miały towarzyszyć inscenizacji przewidzianej podczas wędrówki orszaku.

Na trzech scenach, przygotowanych na trasie przemarszu orszaku (ulice Szkolna, Cicha, Nowowiejska), odbyło się uliczne widowisko z elementami staropolskiego moralitetu, przedstawiające historię przybycia trzech mędrców do Jerozolimy, ich spotkania z Herodem, wędrówka za gwiazdą i hołd oddany Jezusowi. Inscenizacje poszczególnych  scen wprowadziły wiernych w klimat czasów narodzin Jezusa, a charakteryzacja postaci odgrywających role w widowisku zachwycała starannością przygotowania i efektownością (zwłaszcza trzech króli, wśród których największy podziw wzbudzał Melchior z dalekiej i egzotycznej Azji). Ostatnia scena inscenizacji wzruszyła obrazem świętej rodziny z prawdziwym maleństwem w roli Jezusa, przyjmującej pokłon trzech królewskich postaci, symbolizujących wszystkie ludy ziemi. Z nimi pokłon oddali także wierni uczestniczący w tym niezwykłym orszaku.

Niezwykłym dzięki doskonałej organizacji  przemarszu i zaangażowaniu bardzo wielu osób w przygotowanie poszczególnych scen widowiska. Niezwykłym za sprawą rzeszy dzieci przebranych za anioły i wiele innych postaci. Niezwykłym, bo oddającym szczerą chęć przeżycia przez uczestników orszaku tajemnicy Boskiego Objawienia.

Mamy nadzieję, że galeria zdjęć odda choć w części niezwykły klimat tego wydarzenia, nawiązującego nie tylko do religii chrześcijańskiej, ale także do tradycji i kultury polskiej.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: W orszaku Trzech Króli


To może Cię zainteresować: