fot. Michał Inkielman

Dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia Musszelka, w sobotę 18 maja miałam okazję uczestniczyć w „budzeniu” Społecznego Ogrodu Miejskiego, założonego w maju 2016 r w Parku „Zielony Dołek”, z inicjatywy milanowskiej Fundacji Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth, w ramach międzynarodowego projektu TRY (TRansition Youth).

W zakładaniu ogrodu uczestniczyła, zaprzyjaźniona z milanowską młodzieżą, młodzież z Hiszpanii i Włoch. O tym ciekawym przedsięwzięciu milanowskiej młodzieży pisaliśmy na naszych łamach.

Grządki w Ogrodzie zaprojektowano w formie wałów i wykonano według zasad permakultury, które skierowane są na powrót do współpracy z naturą, w celu stworzenia zdrowych ekosystemów oraz zachowania bioróżnorodności. Grządki składają się z ułożonych warstwowo pni i gałęzi, trawy i liści oraz ziemi zmieszanej z kompostem i obornikiem.  Na miejscu nasłonecznionym gleba przykryta jest słomą, w celu ograniczenia jej wysychania.

Grządki, na których przez 2 lata, poza ziołami i kwiatami rosły warzywa: pomidory, ogórki, fasola - cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, szczególnie tych, które wcześniej nie miały okazji zobaczyć rosnących warzyw.  W zeszłym roku, poza grządkami nasłonecznionymi, powstała dodatkowa grządka dla roślin preferujących cień i półcień.

Ogród „budzony” jest każdego roku, a jego budzenie zawdzięczamy Stowarzyszeniu Musszelka i współpracującym z nim organizacjom proekologicznym.

W tegorocznym programie „budzenia” poza przygotowaniem podłoża dla nowych nasadzeń i dokonaniem nasadzeń, były jeszcze warsztaty, w trakcie których mogliśmy poznać historię i potencjał tworzenia Ogrodu, które prowadził pan Dariusz Śmiechowski z Akademii Sztuk Pięknych oraz warsztaty, dzięki którym poznaliśmy wiele roślin i ich zwyczaje. Te drugie warsztaty prowadziła pani Iwona Pieczyńska z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Al. Ujazdowskich. Dzięki pani Iwonie dowiedzieliśmy się nie tylko, które rośliny są cieniolubne, a które światłolubne, ale także które mają właściwości lecznicze i gdzie należy sadzić rośliny o potencjale inwazyjnym oraz jak mieszanie roślin przy sadzeniu korzystnie wpływa na ich ochronę przed szkodnikami.

Podczas sobotniego „budzenia” Ogrodu udało się zakończyć sadzenie roślin cieniolubnych. Proszę porównać na zdjęciach zamieszczonych w Galerii, jak bardzo różni się grządka przed nasadzeniami od tej  po nasadzeniach (zdjęcia z hotelem dla zapylaczy i kompostownikiem w tle). Na grządce nasłonecznionej nasadzenia będą uzupełnione po otrzymaniu kolejnych sadzonek warzyw.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta  Milanówka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wiosenne budzenie Społecznego Ogrodu Miejskiego


To może Cię zainteresować: