Zapraszamy na Otwarte Ogrody!

Znamy już program tegorocznej edcji Festiwalu Otwartych Ogrodów. W tym roku mieszkańcy Trójmiasta Ogrodów przyjmą gości w swoich ogrodach w dniach 10-12 czerwca. Czeka nas wiele, wyjątkowych atrakcji!

Otwarte Ogrody w Milanówku

10 czerwca

17.00 Królowa dzikich pszczół

Ogród adresowany jest do dzieci i dorosłych i będzie łączył działania z obszaru muzyki, tańca i sztuki opowiadania historii (storytelling) z warsztatem ekologicznym. Motywem przewodnim ogrodu będą udomowione i dzikie owady zapylające i ich znaczenie dla ekosystemu Milanówka. Wspólnie zbudujemy hotel dla dzikich zapylaczy.

Spotkanie poprowadzą: Beata Frankowska-Patrzykont – opowiadaczka, Joanna Miś-Skrzypczak – ekolożka, Olena Yeremenko – muzyczka (skrzypce, nykel arpa i bęben).

Organizator: Musszelka

Miejsce: ul. Parkowa 9

 

18.00 „ Słowiańskie Żywioły”

Zapraszamy do słowiańskiej osady, w której prezentowane będą dawne rzemiosła, m.in. kowalstwo, zielarstwo, tkactwo oraz wyroby z gliny. Uczestnicy ogrodu będą mieli okazję wykonać papier czerpany i skosztować specjałów słowiańskiej kuchni. Zachęcamy wszystkie białogłowy do przyjścia do ogrodu „ Słowiańskie Żywioły” we własnoręcznie wykonanych wiankach. Wianki z ziół i kwiatów polnych będzie można przygotować na warsztatach podczas imprezy.

Organizator: Milanowskie Centrum Kultury

Miejsce: teren zielony za pomnikiem Bohaterów, ul. Kościuszki, vis a vis kościoła Św. Jadwigi Śląskiej

 

18.30 „Cztery Pory Roku”

Wernisaż wystawy malarstwa Niny Gąsowskiej. Występ Piotra Gąsowskiego i przyjaciół.

Organizator: Nina Gąsowska, L’amour Maison, Milanowskie Centrum Kultury

Miejsce: L’amour Maison ul. Piłsudskiego 33

 

21.00 Uroczyste Otwarcie XI Festiwalu Otwarte Ogrody

Spektakl muzyczno-baletowy „LAETUS nodo” ( „Barwny węzeł”) w choreografii Zofii Czechlewskiej w wykonaniu tancerzy zaproszonych do projektu. Pokaz artystów Teatru Ognia i Światła Amatum.

Organizator: Milanowskie Centrum Kultury

Miejsce: teren zielony za Pomnikiem Bohaterów, ul. Kościuszki, vis a vis kościoła Św. Jadwigi Śląskiej

 

11 czerwca

10.00-16.00 Ogród zdrowego odżywiania

Bezpłatne badanie profilaktyczne – analiza składu ciała wraz z omówieniem wyników przez dietetyka. Badanie procentowego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie.

Organizator: Poradnia Odchudzania i Odżywiania „Progresja”

Miejsce: ul. Leśna 13

 

10.00-22.00 „Spacer w chmurach” – wystawa fotografii przedstawiająca Milanówek z lotu ptaka

Niezwykła wystawa zdjęć Milanowianina Tomasza Ojrowskiego, inspirowana fotografiami Ryszarda Witkowskiego z lat 40-tych XX wieku.  Tomasz Ojrowski zaprezentuje m.in. fotografie przedstawiające te same ujęcia Milanówka, które przed laty sfotografował Ryszard Witkowski. Opowiedziana podniebnymi fotografiami historia miasta jest niepowtarzalną okazją, by obejrzeć Milanówek z zupełnie innej perspektywy i sprawdzić jak zmieniła się jego mapa.

Organizator: Przystanek Cafe

Miejsce: ul. Warszawska 36

 

11.00-14.00 „Ogród wyzwań i eksperymentów” zaprasza dzieci.

Zajęcia sportowo-zręcznościowe dla dzieci połączone z wykonywaniem i obserwowaniem eksperymentów oraz doświadczeń. Wyzwania sportowe pozwolą sprawdzić sprawność ruchową i zachęcą dzieci do aktywności fizycznej poprzez zabawę. Eksperymenty i doświadczenia rozbudzą w dzieciach zainteresowania zjawiskami fizycznymi, chemicznymi i przyrodniczymi oraz pozwolą na lepsze zrozumienie otaczającego świata. Prezentacja prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Organizator: Warsztat Terapii Zajęciowej KSN AW w Milanówku

Miejsce: ul. Spacerowa 1A

 

11.00-15.00 Szkoła Językowa Language Station zaprasza do zabawy z Teddy Eddie

Gra terenowa Teddy Eddie detective, liczne konkursy z nagrodami. Lekcje pokazowe od godz. 12.00. Bezpłatny popcorn dla wszystkich, baloniki.

Organizator: Szkoła Językowa Language Station

Miejsce: ul. Piłsudskiego 28

 

11.00-16.00 Strażacki ogród po-MOCY

Poczuj MOC – naucz się jak postępować w kryzysowych sytuacjach! Praktyczne warsztaty udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanówku. W programie m.in.: resuscytacja krążeniowo-oddechowa, użycie defibrylatora AED, postępowanie podczas wypadków drogowych, opatrywanie urazów, pokazy sprzętu ratowniczego oraz pierwsza pomoc dla dzieci.

Organizator: Ochotnicza Straż Pożarna w Milanówku

Miejsce: Strażnica OSP, ul. Warszawska 18

 

11.00-20.30 GARDEN COACHING

11.00 – 14.00 Fizyka na wesoło

Pokaz wybranych doświadczeń. Projekcja filmu oraz prelekcja: „ Tajemnice kosmosu”, warsztaty plastyczne

i zabawy animacyjne.

Organizator - Środowiskowy Klub Wsparcia dla Dzieci ich Rodzin

15.00 – 16.30 Zen Coaching - coaching grupowy – temat: Czy realizuję swoje potrzeby czy żyję życiem innych osób? Czy wiem czego chcę i jak to osiągnąć? Spotkanie dla kobiet poszukujących spokoju, zaufania, ugruntowania, pewności siebie, siły, niezależności, akceptacji, radości.

17.00 – 18.00 Joga śmiechu - dla dorosłych i dla dzieci - śmiech powoduje, że życie jest radosne.

Na zajęciach wykonujemy proste ćwiczenia wywołujące śmiech, ćwiczenia oddechowe i relaksację. Śmiech jest stymulowany jako ćwiczenie fizyczne, któremu sprzyja utrzymywanie kontaktu wzrokowego, ruch i klimat dziecięcej zabawy. To prowadzi do szczerego, zaraźliwego śmiechu. Nawet jeśli śmiejemy się w ramach ćwiczeń, to ciało i umysł szczęśliwie doświadczają pobudzenia endorfin i relaksacji. Zabierzcie ze sobą chęć, odwagę i gotowość do szczerego śmiechu.

19.00 – 20.30 Terapia tańcem - Tango argentyńskie - zmysłowy taniec kontaktowy dla wszystkich ludzi kochających życie. Technikę i podstawowe kroki przedstawią zaproszone pary taneczne. W tańcu jest jak w życiu, będziemy tańczyć aby poczuć jak kontaktujemy się z drugim człowiekiem.

Organizator:  Elżbieta Dybińska psycholog, coach, trener jogi śmiechu, pasjonatka tanga argentyńskiego, w Milanowskim OPS prowadzi grupę wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i konsultacje indywidualne.

Miejsce: ul. Szkolna 12

 

12.00 - 18.00 „Jedwabny Szlak Milanówka i okolic” Wille: Józefina, Emanów, Matulinek, Księżanka, Fabryka Jedwabiu, Drzewa Morwowe, Dwór w Żółwinie.

12.00 - 17.00 Wystawa plenerowa prac na jedwabiu milanowskich twórców. Warsztaty malowania na jedwabiu.

12.30 – Rodzinna Gra Plenerowa pt.”Uroki Milanówka”.

Miejsce: Ogród Sióstr Urszulanek „Matulinek”, ul. Mickiewicza 10

14.00 Uroczyste otwarcie „Szlaku Jedwabnego Milanówka i okolic” z udziałem władz Miasta oraz zwiedzanie kolejnych punktów szlaku z przewodnikiem (I tura).

16.00  II tura zwiedzania szlaku z przewodnikiem.

Miejsce: Willa Józefina, ul. Piasta 13, przejście szlaku w Milanówku: ok. 1 godz., a następnie zorganizowany przejazd busem do Żółwina.

15.00 - 18.00 Wystawa plenerowa o historii Dworu w Żółwinie - dawnego ośrodka naukowo-badawczego jedwabnictwa. Nie będzie możliwości zwiedzania wnętrz domu. Powrót do Milanówka ok. godz. 16.00 i 18.00.

Miejsce: Ogród Dworu w Żółwinie, ul. Nadarzyńska 21.

Organizator: Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

 

12.00-20.00 „Wczoraj, dziś, jutro. Historia Kina Orzeł”

12.00 Otwarcie wystawy na temat kina Orzeł/Oaza.

Spotkanie z panami Stanisławem Piekarskim i Ryszardem Witkowskim, którzy opowiedzą o historii tego miejsca.

16.30-17.40 Warsztaty wielopokoleniowe na temat odzyskiwania historii rodzinnych (zapraszamy babcie, dziadków wraz z wnukami oraz osoby zainteresowane odzyskiwaniem historii rodzinnych). Podczas warsztatów

zastanowimy się wspólnie na temat tego, ile wiem o pochodzeniu swojej rodziny czy też jak różni się język poszczególnych pokoleń. Zapraszamy!

Organizator: Stowarzyszenie „Milanowianki”

Miejsce: L’amour Maison ul. Piłsudskiego 33

 

12.00 W Dwójce na 80. urodzinach

12.00-16.00 Ogród ekologiczny we współpracy z Urzędem Miasta

14.30-16.00 Warsztaty artystyczne – Creosfera – Szkoła rysunku i malarstwa

17.30 Wielki finał czyli jak świętowaliśmy jubileusz – wieczór artystyczny i …

19.00-21.30 Zatańczmy jak za dawnych lat – potańcówka pod gołym niebem

Organizator: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej

Miejsce: ul. Literacka 20

 

14.00-18.00 Powróćmy jak za dawnych lat…

Wystawa zdjęć sprzed II wojny światowej (w tym portretów znanych aktorów). Milanowskie spiżarnie – degustacja przetworów. Żywność ekologiczna – degustacja wyrobów z warmińskiego gospodarstwa ekologicznego byłych mieszkańców Milanówka.

Organizator: Stowarzyszenie Decydujmy Razem

Miejsce: ul. Leśna 13

 

14.00-18.30 Młodzieżowy ogród artystyczny

Wystawa malarstwa i batików studentki ASP Adrianny Sęk.

Wystawy fotograficzne Agnieszki Antosik i Anny Filipek oraz wystawa fotografii powietrznej Krzysztofa Nielepkowicza (FotoMILO)

18.00 Minikoncert akordeonowy Filipa Jeglińskiego

Organizator: Anna Filipek

Miejsce: ul. Długa 34

 

15.00 (do zmroku) Permakultura - grządka w ogrodzie leśnym

Prezentacja grządki warzywnej zbudowanej we własnym ogrodzie leśnym w duchu permakultury,  według  własnego projektu autorskiego - do obejrzenia w naturze i na rysunkach oraz zdjęciach ( film) dokumentujących proces budowy grządki i jej skład.

Organizator: Krystyna Słowik

Miejsce: ul. Literacka 6a

 

18.00-22.00 Ogród Miniatur Architektonicznych

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Michała Lasockiego przy muzyce i piosence. Otwarcie elewacyjnej galerii historii architektury Milanówka. Uroczyste odsłonięcie pierwszej w Polsce miniatury architektonicznej Dworu Lasockich w Milanówku – historia dworu i rodziny. Prezentacja multimedialna na temat pamięci lokalnej.  Koncert muzyczny z oprawą artystyczną. Warsztaty dla dzieci – budowa domków z klocków. Przejażdżki na kucyku.

Organizator: Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej

Miejsce: ul. Michała Lasockiego 1

 

19.00 Lalka w ogrodzie

Wystawa pt. „Polska lalka artystyczna” autorstwa Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk, Inez Krupińskiej i Ani Polarusz.. Projekcja filmu Jana Strękowskiego o polskiej lalce artystycznej „Lalki nie są do zabawy” ze zdjęciami Grzegorza Adamczyka. Spektakl dla dzieci i dorosłych Sceny Elfów „Kłębuszka” w wykonaniu Alicji Pietruszki i Weroniki Lewoń.

Organizator: Małgorzata i Janusz Lewoń

Miejsce: ul. Wspólna 27/ wejście od Podgórnej

 

20.00-21.30 Ogród Harcerski

Ognisko z kiełbaskami. Gawęda harcerska „Trzy żywioły”, piosenki i pląsy przy ognisku, konkursy dla dzieci i dorosłych.

Organizator: Hufiec ZHP Milanówek

Miejsce: ul. Królewska 69, boisko przy ul. Szkolnej

 

20.30 Ogród Sztuki

Wystawa fotograficzna Szymona Wdowiaka pt. „Krajobrazy świata”. Heppening w wykonaniu scenografa Tomasza Achera przy współpracy aktora Marka Żerańskiego. Poczęstunek – kolacja. 21.30 film autorski Szymona Wdowiaka „Mokre Krajobrazy” w ramach Roku Mokradeł.

Organizator: rodzina Państwa Wdowiaków, Milanowskie Towarzystwo Letnicze

Miejsce: ul. Żwirki 6
 

12 czerwca

10.00-12.00 IX Spotkanie Milanowian – członków i sympatyków Milanowskiego Towarzystwa Letniczego

Rocznice i wydarzenia o których warto pamiętać – we wspomnieniach dawnych i współczesnych mieszkańców.

Otwarcie prezes MTL – Dariusz Biernacki. Omówienie rocznic związanych z Milanówkiem (2016) – Andrzej Pettyn. Wspomnienia w filmach dokumentalnych o Milanówku – Mariusz Koszuta. Kilka wspomnień publikowanych w książkach i artykułach – cytaty – Ewa Utech-Grzana, Dariusz Biernacki. Rocznice we wspomnieniach milanowian (z udziałem mieszkańców) – ludzie i wydarzenia. Po spotkaniu nastąpi spacer

w okolice dworca PKP z przewodnikiem, m.in. wspólne zdjęcie przy najstarszej publicznej pompie wodnej

w Milanówku pochodzącej z 1901r.

Organizator: Milanowskie Towarzystwo Letnicze przy współpracy z kawiarnią Przystanek Cafe.

Miejsce: ul. Warszawska 38 (kawiarnia Przystanek Cafe)

 

10.00-14.00 Ogród zdrowego odżywiania

Bezpłatne badanie profilaktyczne – analiza składu ciała wraz z omówieniem wynikiem przez dietetyka. Badanie procentowego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. O godz. 14.00 wykład „Odmień się na lato” – udział bezpłatny. Zapisy pod tel. 605 916 698

Organizator: Poradnia Odchudzania i Odżywiania „Progresja”

Miejsce: ul. Leśna 13

 

10.00-18.00 Creogródek szkoły językowej rysunku i malarstwa Creosfera

Wystawa prac Anny i Michała Orłowskich, Kamili Ickieiwcz oraz Palomy Kłosińskiej; Wystawa prac kursantów; Pokaz multimedialny rysunkowo-malarski; 11.00-14.00 Warsztaty rysunkowe dla dzieci i młodzieży.

Organizator: Anna i Michał Orłowscy

Miejsce: ul. Kościuszki 10, nad kawiarnią „Klimaty”

 

10.00-22.00 „Spacer w chmurach” – wystawa fotografii przedstawiająca Milanówek z lotu ptaka

Niezwykła wystawa zdjęć Milanowianina Tomasza Ojrowskiego, inspirowana fotografiami Ryszarda Witkowskiego z lat 40-tych XX wieku. 

13.00 Honorowymi gośćmi wystawy będą autorzy zdjęć. Ich wspólna pasja do lotnictwa, fotografii i Milanówka to oddzielna historia, być może i ona również zostanie opowiedziana.

Organizator: Przystanek Cafe

Miejsce: ul. Warszawska 36

 

11.00-17.00 Piękne kobiety, kwiaty i pejzaże

Wystawa Joanny Kossuth - twórczość ostatniego okresu - obrazy olejne, akwarele i piórka.

Organizator: Edyta i Andrzej Stępnik

Miejsce: ul. Czubińska 16

 

12.00-20.00 „My z Miast Ogrodów” - Ogród Środowisk Twórczych w Willi „Waleria”

12.00 – 20.00 udostępnienie zwiedzającym plenerowej wystawy, prezentującej twórczość artystów plastyków – grafików, malarzy, rzeźbiarzy, ceramików, projektantów mody i tkanin artystycznych, działających na terenie

Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów i gmin ościennych.

13.00 – uroczysty wernisaż wystawy i dyskusja na temat propozycji wykorzystania budynku Willi Waleria na Centrum Środowisk Twórczych i Muzeum Jana Szczepkowskiego, oraz udostępnienia ogrodu tej willi jako parku publicznego i plenerowej galerii sztuki.

16.30 – 18.00 - ogródek dla dzieci – mini warsztaty dla dzieci, zabawy z chustą, malowanie buziek, gry podwórkowe - by rodzice mogli spokojnie posłuchać koncertu.

16.30 – 20.00 - blok muzyczny - prezentacja muzyków i zespołów muzycznych działających na terenie PTO.

16.30 – rozpoczęcie bloku muzycznego – koncert SANTA IRENA – Teksty polskich futurystów międzywojennych + głośne, niesymetryczne brzmienia.

18.30 – gość specjalny – Małgorzata Komorowska – recital – utwory na harfę celtycką.

20.00 – uroczyste zamknięcie ogrodu.

WIĘCEJ INFORMACJI NA:
https://web.facebook.com/RazemdlaMilanowka/
https://web.facebook.com/CST.WillaWaleria/

 „My z Miast Ogrodów” to konkursowy projekt Stowarzyszenia Razem dla Milanówka, który otrzymał dofinansowanie z budżetu Miasta Milanówka w ramach działania III.

Organizator: Stowarzyszenie Razem dla Milanówka i zaproszeni do współpracy artyści

Miejsce: ul. Spacerowa 22

 

12.00-14.00 „Wewnętrzne krajobrazy”

Wystawa malarstwa Tomasza Czuchowskiego,  uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej KSN AW w Milanówku

Organizator: Maja Petry

Miejsce: Willa Dina, ul. Zaciszna 12

 

13.00-17.00 Akwarelowa cisza i architektoniczne wizualizacje.

Wystawa prac malarskich i rysunkowo-architektonicznych Czesławy Mc Garry.

Organizator: Czesława Mc Garry

Miejsce: ul. Okólna 8

 

14.00-17.00 Ogród Przedszkola nr 1 i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Konkurs literacki „Słowa i słówka dla Milanówka”

Przesłuchanie uczestników konkursu. Występy dzieci przedszkolnych. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna, Przedszkole nr 1, Mira Opalińska

Miejsce: park „Zielony Dołek przy ul. Fiderkiewicza (w przypadku złej aury – budynek przedszkola)

 

15.00-18.00 Spacer – „Tajemnice drzew w naszych ogrodach”

Jerzy Stolarczyk – arborysta, specjalista w zakresie drzew sędziwych i statyki drzew  poprowadzi spacer wzdłuż ulic i ogrodów  i pokaże nam jak patrzeć na drzewa, aby lepiej je poznać,  odkryje ich tajemnice i  piękno  oraz  powie czy i kiedy mogą nam zagrażać.

Organizator: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - Krystyna i Wiesław Słowikowie

Miejsce: start z pl. Stefana Starzyńskiego ( vis a vis  kościoła św. Jadwig) i dalej ul. Kościuszki, Mickiewicza,  Starodęby do ogrodu willi Waleria.

 

15.00-19.00 „Na początku była biel…” i „Kolory bieli” – wystawa akwareli i fotografii.

„Na początku była biel…” – wystawa akwareli Agnieszki Klimczak. „Kolory bieli” – wystawa fotografii Macieja Skupa. Rozmowy przy kawie i ciastkach.

Organizator: Agnieszka Klimczak i Maciej Skup

Miejsce: ul. Gospodarska 17c

 

16.00 W ogródku u Szekspira

Czytanie sztuki Szekspira z udziałem publiczności przeplatane muzyką z epoki wykonaną na instrumentach dawnych (i nie tylko).

Organizator: Małgorzata Wałaszek

Miejsce: ul. Żwirki 10/1

 

19.30 Uroczyste zamknięcie XI Festiwalu Otwarte Ogrody

 „Tu, gdzie Jego serce…Od Bogurodzicy przez Pieśń Maryjną do pieśni Fryderyka Chopina”

Pieśni na dwa głosy sopranowe z towarzyszeniem historycznego fortepianu z epoki Chopina. Najsłynniejsze utwory sakralne solo i w duecie oraz wybór pieśni Fryderyka Chopina.

Wykonawcy: Justyna Reczeniedi (Milanówek), Elżbieta Nowotarska-Leśniak (Wrocław) oraz Błażej Kwiatkowski (Poznań). Koncert poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz- Prezes Polskiego Radia RDC.

Organizator: Ks. Proboszcz Stanisław Golba, Justyna i Gabor Reczeniedi oraz Milanowskie Centrum Kultury

Miejsce: Ogród Parafii Św. Jadwigi Śląskiej, ul. Kościuszki 41


Tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody odwiedzą uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Zlotu Aktywu Turystyki Kolarskiej.


Zamieszczamy również program Otwartych Ogrodów w Podkowie Leśnej

 

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: