We wtorek, 7 października, w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku Maz. odbyła się promocja drugiego tomu książki NIEPOKORNI 1976-1989. MIESZKAŃCY POWIATU GRODZISKIEGO NA RZECZ WOLNOŚCI, na który czekaliśmy prawie dwa lata.

Wydawcą książki jest Archiwum Państwowe w Warszawie. Publikacji patronował Bogdan Borusewicz Marszałek Senatu RP, a ukazała się ona dzięki wsparciu: Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Starostwa Powiatu Grodziskiego, władz samorządowych Milanówka, Grodziska Mazowieckiego i Podkowy Leśnej oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Czasu.

W bardzo starannie wydanej książce znalazło się 79 biogramów bohaterów tamtych trudnych lat naszej historii, wiele bardzo ciekawych zdjęć, a także „Wprowadzenie” Władysława Stępniaka Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w którym znalazły się następujące słowa: -…Ta praca powstała z inicjatywy Przewodniczącego Rady Powiatu Grodziskiego Wojciecha Hardta… Ta cenna inicjatywa dokumentowania czasu przełomu zasługuje na szerokie upowszechnienie…Dziękuję naszym koleżankom Jolancie Louchin, Monice Jurgo-Puszcz i Elżbiecie Kubek oraz Jolancie Fortini i Wojciechowi Hardt za podjętą pracę nad historią regionu…

Na promocję przybyło wielu gości, w tym Jan Lityński - doradca Prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi, parlamentarzyści, przedstawiciele archiwów państwowych, władz samorządowych i oczywiście liczni Niepokorni. Jan Lityński przywiózł list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do Organizatorów i Uczestników uroczystej gali z okazji promocji II tomu.

Jolanta Louchin i Wojciech Hardt podzielili się z zebranymi swoimi wspomnieniami i przemyśleniami, które zrodziły się podczas pracy nad publikacją. Wielość środowisk i wydarzeń uzmysłowiła nam, że poza życiorysami powinny być opisy wydarzeń. Mamy nadzieję, że skoro dotarliśmy do wielu ludzi, wyciągnęliśmy ich z mroków niepamięci, to może uda nam się pójść dalej… Pokłosiem pracy zbierackiej są dokumenty, fotografie, publikacje drugiego obiegu. Przenieśliśmy je do zasobów archiwum – mówiła Jolanta Louchin.

Były również podziękowania dla tych, którym zawdzięczamy tę cenną publikację, ale przede wszystkim dla aktywnych uczestników wydarzeń tamtych lat. Wśród składających podziękowanie był burmistrz Grzegorz Benedykciński, który swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowania za 20-letnie burmistrzowanie. Następnie wyraził radość z ukazania się publikacji. Potem przyznał, że jest wiele osób, które nie mają talentu do pokazywania się, a teraz trochę o nich zapomnieliśmy. Zakończył apelem do Wojciecha Hardta mówiąc – Wojtku, powinniśmy coś z tym zrobić, liczę na Twoją inicjatywę. Słuchałam tego ze zdumieniem. Myślę, że wiele osób, podobnie jak ja, miało ochotę zadać Grzegorzowi Burmistrzowi 2 pytania – Panie Burmistrzu, co Pan, przez 20 lat włodarzowania, zrobił dla Niepokornych? Dlaczego za Pana, którego mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego wybrali po to między innymi, by dbał Pan o ich interesy, w tym właśnie o godne życie tych, którym dzisiaj Pan dziękuje - mają działać społecznicy?

Głos zabrała również dwójka Niepokornych: Anna Kalinowska, której biogram zalazł się w pierwszym tomie i Marek Czarnecki, jeden z bohaterów tomu drugiego.
Promocyjne spotkanie zakończył występ Teatru Domowego. Ewa Dałkowska i Emilian Kamiński śpiewanymi piosenkami i recytowanymi tekstami przypomnieli atmosferę tajnych występów w prywatnych domach Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i Podkowy Leśnej.

Wychodzących z sali widowiskowej, Wojciech Hardt obdarowywał tomikiem wybranych przez siebie wierszy, który rozpoczyna „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka z 1976 roku, zaś kończy „Czy mi ten zamiar się powiedzie” Wojciecha Młynarskiego z 1989 roku.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Już mamy drugi tom Niepokornych


To może Cię zainteresować: