1 września 1939 roku to pamiętna data, która pozostanie w pamięci wielu pokoleń Polaków. To dzień, w którym nasz naród jako pierwszy stawił opór nawałnicy hilterowskiej. Tego dnia zawiodły również wszystkie sojusze, Polska została sama, zdana tylko na siebie, a koalicja niemiecko-radziecka, na podstawie Paktu Ribbentrop-Mołotow, rozpoczęła realizację rozbioru Polski.

Ten dzień jest szczególnie wymowny w obliczu aktualnych wydarzeń na Ukrainie, która pozostaje samotna w walce z rosyjskim agresorem, a cały świat jest bezradny i podzielony w kwestii przeciwstawienia się tej wojnie. Z tego wynika, że mimo upływu 75 lat, nie wyciągnięto żadnych wniosków i świat w dalszym ciągu nie może znaleźć sposobu na agresywne działania niektórych imperialistycznych państw.

Uroczystości w Grodzisku Mazowieckim

Uroczystości upamiętniające ten smutny dzień w Grodzisku Mazowieckim obchodzono wyjątkowo uroczyście. Obchody rozpoczęto mszą w Kościele św. Anny, z udziałem władz miejskich i powiatowych, wielu pocztów sztandarowych z grodziskich organizacji, szkół, kombatantów, harcerzy, strażaków, orkiestry Godeon Richter oraz mieszkańców. Po mszy długi korowód uczestników, na czele z orkiestrą GR, przemaszerował ulicami do starego cmentarza, gdzie pod pomnikiem poległych w obronie ojczyzny w 1939 roku, delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Na zakończenie uroczystości przemawiał Burmistrz Grzegorz Benedykciński. Podkreślił, że wszystkie wojny są wielkim nieszczęściem. Nawiązał też do ostatnich tragicznych wydarzeń, jakie mają miejsce na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

Uroczystości w Milanówku

Milanowskie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17.15 od złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy na grobach żołnierzy września 1939 r. leżących na cmentarzu w Milanówku. Następnie uroczystości przeniosły się do milanowskiego Kościoła św. Jadwigi Śląskiej, gdzie w asyście pocztów sztandarowych odprawiona została msza święta w intencji walczących z najeźdźcami na naszą Ojczyznę oraz poległych w jej obronie.

O godzinie 19.00 rozpoczęła się uroczystość patriotyczna na Placu im. Stefana Starzyńskiego. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców. Kwiaty pod pomnikiem "Bohaterów" składali między innymi przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz miasta, przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Hardt i członek Zarządu Powiatu Krzysztof Filipiak, przedstawiciele służb mundurowych, szkół oraz organizacji pozarządowych działających na terenie Milanówka. W uroczystości licznie uczestniczyła młodzież, czego niestety nie można było powiedzieć o radnych. Z trudem można zrozumieć dużą absencję radnych podczas uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego, organizowanych podczas wakacji. W tym przypadku ciężko jest jakkolwiek usprawiedliwić ich nieobecność. Należy wspomnieć jednak o tych radnych, którzy współorganizowali te uroczystości, czy przyprowadzili ze sobą swoje wnuki. Podczas przemówienia Burmistrz Miasta Milanówka nawiązał między innymi do trudnej sytuacji na Ukrainie i kruchości pokoju, w jakim obecnie w Polsce żyjemy.

Obchody zakończył koncert duetu Orkiestry Salonowej Macieja Klocińskiego razem z Jankiem Stokowskim, który grał w Kapeli Czerniakowkiej. Artyści wykonali szlagiery przedwojenne i piosenki patriotyczne.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 75. rocznicy wybuchu II-ej Wojny Światowej