30 listopada większości z nas kojarzy się z Andrzejkami. Jednak dzień św. Andrzeja to w Szkocji jedno z najważniejszych świąt w roku – święto patrona, którego krzyż widnieje na szkockiej fladze. Z tej okazji w grodziskiej Poczekalni PKP zorganizowany został w ostatnią niedzielę koncert muzyki szkockiej w wykonaniu zespołu Óir.

Tegoż dnia w murach grodziskiego dworca zabrzmiały wielkie (Great Highland Bagpipes) i małe (Scottish Smallpipes) dudy szkockie. Mogliśmy usłyszeć wiele tradycyjnych utworów szkockich, jak i ich nowoczesne wersje ewoluujące w wielu zakątkach świata. Usłyszeliśmy też melodie z wydanego w 1866 roku zbioru Alexandra Walkera w aranżacjach na XIX wieczny flet poprzeczny i altówkę. Dzięki opowieściom Pawła Dziemskiego, któremu gratulujemy wspaniałego szkockiego akcentu, poznaliśmy historię granych utworów.

Mieszkańcy naszej okolicy niemal szczelnie wypełnili salę poczekalni, licząc na wyjątkowe doznania muzyczne. Niewątpliwie nie zawiedli się. Skoczne utwory zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, która chyba tylko ze względu na brak miejsca nie ruszyła w tany. Organizatorom gratulujemy wspaniałego koncertu!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Muzyka szkocka Óir w Poczekalni PKP