Fot. Aldona Józefowicz, Ośrodek Kultury

W miniony piątek w ramach 6 edycji Grodziskich Spotkań Wielokulturowych „Sploty” w Willi Niespodzianka uczestnicy mogli wysłuchać niesamowitej opowieści o Iranie. Przewodnikami po tym egzotycznym państwie leżącym między Morzem Kaspijskim a Zatoką Perską i Zatoką Omańską byli: Mahdieh Gholami z Fundacji dla Somalii i Bartek Gil. Od trzech lat są małżeństwem.

Jacek Wolszczak, reporter Radia FAMA i publicysta portalu Obiektywna.pl, który codziennie przygotowuje materiały dziennikarskie ze „Splotów”, rozmawiał z nimi przed rozpoczęciem spotkania.

Jacek Wolszczak, Radio FAMA: – Jak się pani mieszka w Polsce?

Mahdieh Gholami:Super! Dobrze! Bardzo mi się tu podoba. Oczywiście, czasami tęsknię za rodziną poza krajem. Mieszkanie w Iranie i w Polsce ma pozytywne i negatywne strony.

JW: – Jaka jest najfajniejsza rzecz w Iranie?

Bartek Gil:Najfajniejszą rzeczą – przy czym, to nie jest rzecz – są w Iranie ludzie. To jest zdecydowanie największy kapitał Iranu. Ludzie są niezwykle otwarci, gościnni, i – w co pewnie trudno, z perspektywy Polski, uwierzyć – niezwykle tolerancyjni. Bierze się to z historii, która ten kraj ukształtowała. Przewijały się tam różne kultury, różne religie. Od 40 lat Iran jest republiką islamską, ale to nie znaczy, że ludzie nagle zrobili się nietolerancyjni.

JW: –  Czy mieliście państwo jakieś sytuacje, w których Polacy mieli nieciekawy stosunek do Islamu lub do Iranu?

MG: –  Nie, naprawdę... Nie mieliśmy takiej sytuacji.

JW: – Jak się państwu wydaje, kto kreuje negatywny obraz Iranu i Islamu w Polsce?

BG: – Na pewno nie my! (śmiech)

MG:Ludzie wiedzą, że jestem z Iranu. Są otwarci, bo znają Iran i znają historię. Wiedzą, że mamy dobre kontakty i relacje między Polską a Iranem...

Całą rozmowę z Mahdieh i Bartkiem usłyszycie na stronie

 


Grodziskie Sploty cały czas trwają!

  • We czwartek (28 lutego) o 18:00 do Willi Niespodzianka zapraszają: Agnieszka Aysen Kaim i Albert Kwiatkowski, którzy będą snuć opowieści pod wspólnym tytułem „Pierścień Salomona”.
  • W piątek (1 marca) o 18:00 Katarzyna Węglicka w tym samym miejscu opowie o Tatarach na Kresach.
  • W sobotę (2 marca) o 14:00 Łukasz Nowacki zaprasza na spacer po miejscach ukazujących wielowyznaniowy charakter Grodziska. (zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter, ul. Poniatowskiego 5)
  • Tego samego dnia o 17:00 spotkanie z kulturą gruzińską w Willi Niespodzianka, a w niedzielę wielki finał: o 19:00 w MEDIATECE odbędzie się koncert Karoliny Cichej z zespołem. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Obiektywna Gazeta Internetowa jest patronem medialnym  „Splotów” 2019.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: „SPLOTY”: wizyta Mahdieh Gholami i Bartka Gila