Kilka dni temu (14 sierpnia 2018 r.) w aktualnościach na stronie internetowej UM Milanówka pojawiła się informacja: W Milanówku wypożyczymy rower i skuter.

Dalej czytamy: „Już w pierwszych 5 punktach na terenie Milanówka pojawiły się stacje rowerowe, z których można wypożyczyć rower lub skuter. 30 min jazdy na rowerze miejskim kosztuje 1 zł, a minuta jazdy skuterem elektrycznym 59 gr.

Zatłoczone drogi, a także chęć dbania o środowisko oraz zdrowy styl życia były impulsem do tego, by na całym świecie, a w ostatnich latach także w Polsce, powstały systemy wypożyczania rowerów miejskich. Rowery miejskie zostały chętnie przyjęte nie tylko przez mieszkańców wielkich aglomeracji, ale także mniejszych miast. Teraz dołączył do nich Milanówek. Jest to kolejny element akcji Rowerowy Milanówek.

WKD Grudów, PKP ul. Warszawska, PKP ul. Krakowska, Orlik ul. Sportowa, UM ul. Kościuszki – w tych punktach naszego miasta znajdują się obecnie stacje rowerowe. Na razie jest ich 5, ale docelowo będzie 10. Aby wypożyczyć pojazd, należy pobrać na swój smartfon aplikację Blinkee.city (tu szczegółowa instrukcja).

Podczas jazdy wypożyczonym rowerem i skuterem zbierane będą dane dotyczące trasy oraz czasu i daty wynajęcia pojedynczego pojazdu. Dane te określą najczęściej używane szlaki komunikacyjne w mieście, co docelowo pozwoli na opracowanie kierunków działań na rzecz poprawy mobilności miejskiej, infrastruktury rowerowej, bezpieczeństwa i organizacji ruchu. Dane te określą też zasadność wprowadzenia systemu roweru miejskiego w Milanówku.

Zachęcamy do korzystania z pojazdów i jednocześnie wzięcia udziału w badaniach. Badanie ruchu jest elementem projektu pn. „DEvelopment of sustainable MObility management in European Cities” realizowanego w ramach programu Interreg Europa.”

Po przeczytaniu komunikatu nasuwa się natychmiast kilka pytań.

Pierwsze, mało istotne: dlaczego informacja pojawia się w zakładce Kultura i rozrywka, Sport.

Następne są już mniej błahe: Czy jest to przedsięwzięcie komercyjne? Kto jest inwestorem? Dlaczego wybrano system Blinkee.city, a nie jeden z wielu innych np. Nextbike funkcjonujący od kilku lat w sąsiednim Grodzisku Maz. (miło by było korzystać z jednego konta klienta jadąc z Milanówka do Szpitala Zachodniego, do starostwa lub Urzędu Skarbowego)? Co znaczy „równoczesne wzięcie udziału w badaniach …” w przypadku korzystania z usługi? A co w zimę?

Część odpowiedzi otrzymałem po przeczytaniu na stronie miasta  informacji o przetargu ZP.271/2/5/2018/JS Przeprowadzenie badań ruchu rowerowego i pojazdów elektrycznych wraz z analizą na rzecz poprawy mobilności miejskiej w Milanówku, gdzie czytamy, miedzy innymi:

 …W ramach realizacji zadania nr 2 Wykonawca w okresie od dnia 8 sierpnia 2018 r. do dnia 31 października 2018 r. dokona pomiarów ruchu w mieście przy wykorzystaniu w pełni funkcjonalnego systemu wypożyczania pojazdów elektrycznych (min 2 szt. w innym miejscu mowa o 20 szt. – przyp. M.I.) rejestrującego dane tj:

- ślad drogi wyznaczony z podkładem mapy,

- czas i data wynajęcia pojedynczego roweru,

- kierunek poruszania pojazdu. …

…Badania prowadzone będą w ramach projektu pn. „DEvelopment of sustainable MObility management in European Cities” w ramach programu Interreg Europa finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wykonawca, w trakcie sporządzania oferty, powinien uwzględnić przychody wynikające z korzystania z systemu użytkowników, które w sposób oczywisty zmniejszą koszt wykonywanej usługi. Wykonawca opracuje analizę, zalecenia i rekomendacje, które pozwolą na zwiększenie udziału ruchu rowerowego i pojazdów elektrycznych w transporcie miejskim, ale także poprawią bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Całość zadania pozwoli w przyszłości na polepszenie infrastruktury rowerowej oraz ulepszenie koncepcji organizacji ruchu w mieście …

źródło: https://milanowek.pl/images/aa_zamowienia_publiczne_przetargi/2018/20180711_2.5/Zal._nr_1_Warunki_Realizacji_Zamowienia_.pdf

Przetarg rozstrzygnięto na rzecz Wykonawcy działającego jako konsorcjum Green Electricity sp. z o.o.oraz Urban Mobility Sp z o. o.,

Wygląda więc na to, że całe przedsięwzięcie ma charakter tymczasowy – badawczy. Koszty ponosi Miasto Milanówek (na szczęście z udziałem  środków zewnętrznych). Ewentualne zyski z prawie 3 miesięcy funkcjonowania wypożyczalni pobierze Wykonawca. Wybór systemu był do uznania Wykonawcy. Nie wiadomo, co będzie po 31 października. Wynik badań z pewnością będzie cenny dla ewentualnego inwestora. Jeśli nie wiadomo, czy będzie nim Miasto Milanówek, to nasuwa się prosty wniosek: całe przedsięwzięcie, to ustawienie na ulicach gadżetów, obliczone na efekt propagandowy w kampanii wyborczej, które znikną po wyborach. Przepraszam, ale inaczej bym to odebrał wiosną 2015 r. Dziś, prowokacyjne pytanie użytkownika FB w kontekście informacji o Blinkee w Milanówku: „Komu to zawdzięczamy?” brzmi dumnie.

Sama idea rowerów i elektrycznych skuterów miejskich na wynajem wydaje się być kusząca, ale warto poczytać o dotychczasowych doświadczeniach (także negatywnych) np.:  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1702508,1,nowa-moda-miejskie-wypozyczalnie-pojazdow.read  - Cezary Kowanda, 25 kwietnia 2017, w tygodniku Polityka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Komu rower, komu skuter, komu!!!