Sarkofag Józefa Piłsudskiego wraca do Milanówka!

26 czerwca o godzinie 19:00 w kaplicy Kościoła Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szkolnej zostanie udostępniona zwiedzającym odrestaurowana pokrywa sarkofagu Józefa Piłsudskiego. Autorem pokrywy sarkofagu jest jeden z najlepszych rzeźbiarzy międzywojennej Polski – Jan Szczepkowski. Pokrywę sarkofagu będzie można oglądać przez pól godziny w każdą niedzielę po mszy św o godzinie 12:30 

Historia projektu sarkofagu

W 1936 ogłoszono konkurs na wykonanie sarkofagu Józefa Piłsudskiego do Kaplicy Wawelskiej. Rok później wyłoniono zwycięzcę a został nim Jan Szczepkowski. Dwie pokrywy sarkofagów Józefa Piłsudskiego  powstały w latach 1936-1938. Są to modele gipsowe odlane z autorskich projektów wykonanych w glinie. Na podstawie jego gipsowego modelu miał powstać sarkofag z czerwonego granitu. Realizacja projektu miała nastąpić na przełomie 1939/40. Nie została zrealizowana z powodu wydarzeń wojennych.

Nie są znane losy tych dzieł podczas okupacji, fakt ich przetrwania odnotowany został dopiero w latach siedemdziesiątych w rejestrze zabytków zmagazynowanych w należącej do Szczepkowskiego willi Waleria.

W 2007 miasto Milanówek odkupiło willę wraz z rzeźbami Jana Szczepkowskiego. Pokrywy sarkofagu były przechowywane w dawnej pracowni artysty w willi Waleria. Wymagały pilnej interwencji konserwatorskiej.

W 2015 roku zapadła decyzja o renowacji dzieła (pokrywa wariant I). Renowacja została przeprowadzona w ramach pracy magisterskiej Natalii Więcek: Konserwacja i problematyka niestabilnego podłoża konstrukcyjnego projektu pokrywy sarkofagu Józefa Piłsudskiego na Wawelu autorstwa Jana Szczepkowskiego. Praca powstała  pod kierownictwem profesora dr Janusza Smazy, przy konsultacjach z as. Andrzejem Kazberukiem,  na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone z funduszy Urzędu Miasta Milanówek.

Polub nas na Facebook