Ta wyjątkowo wzruszająca wizyta Kombatantów AK z Kresów w powiecie grodziskim, to jeden z punktów ich 14-dniowego pobytu w Polsce. Przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia Odra-Niemen z Wrocławia, które realizuje międzynarodowe projekty współfinansowane przez Kancelarię Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie opieki nad Polonią i Polakami zagranicą. W piątek, 7 września, odwiedzili Milanówek i Grodzisk Mazowiecki, a celem ich wizyty u nas było spotkanie z młodzieżą i społecznością lokalną.

Z burmistrzem Milanówka Jerzym Wysockim, niewielką grupą mieszkańców, w tym kombatantów i harcerzy oraz niestety, również z niewielką grupą uczniów, spotkali się nasi goście w Szkole Podstawowej nr 2  im. Armii Krajowej przy ul. Literackiej. Spotkanie w Milanówku to efekt krótkiej współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen pani Małgorzaty Podgórskiej-Paciorek z milanowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obywatelskiego, której początek miał miejsce wiosną tego roku, podczas realizacji projektu „Wielkanocna paczka”.

Goście – 34 Kombatantów wraz z przedstawicielką Stowarzyszenia Odra-Niemen Panią Iloną Gosiewską, podjechali pod szkołę o godz. 12.00. Przed szkołą powitał ich spóźniony burmistrz Jerzy Wysocki, dyrektor szkoły pani Marianna Frej i pani Małgorzata Paciorek.
Następnie zaproszono Gości na teren boiska szkolnego, gdzie pod „Dębem pamięci” miało miejsce spotkanie z niewielką grupką uczniów (5 osób).Uczniowie zapoznali Gości z historią sadzenia „Dębów pamięci” w Polsce, a Goście przekazali uczniom słodki upominek. Następnie zgromadzeni przeszli do niewielkiej sali w szkole, gdzie Gości podejmowano ciastem oraz kawą i herbatą. Spotkanie przy kawie i herbacie rozpoczęło dwukrotne odśpiewanie polskiego hymnu, to drugie w tempie mazura, bo jak powiedział jeden z Gości, w takim tempie śpiewa się polski hymn na Litwie. Uczniowie przedstawili historię szkoły, przekazali Gościom broszurkę poświęconą nauczycielom. Goście mówili o swojej walce w obronie Ojczyzny, o wojennych i powojennych przeżyciach, o pobycie w sowieckich łagrach, o niełatwym dniu dzisiejszym. Wypowiedzi były tak wzruszające, że niejedna osoba ukradkiem ocierała łzy. Burmistrz wręczył Gościom drobne upominki od miasta. Gośćmi troskliwie zajmowali się, jak zwykle niezawodni, milanowscy harcerze, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Armii Krajowej, a Harcmistrz Krzysztof Wiącek przekazał jednemu z Gości swoją harcerską czapkę.

Dzięki zaproszeniu pani Małgorzaty Podgórskiej-Paciorek uczestniczyłam w spotkaniu z Kresowiakami w Szkole nr 2.
Na zakończenie pozwolę sobie podzielić się z Państwem moją osobistą refleksją. Nie tak dawno, bo w relacji z obchodów 73 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, pisałam o małym udziale dzieci i młodzieży w tych obchodach i w innych uroczystościach patriotycznych. Apelowałam, by nad patriotyczną postawą młodzieży zastanowili się nauczyciele i rodzice. Spotkanie z Kresowiakami w Szkole Nr 2 mogło być wspaniałą lekcją historii i prezentacją  wzruszającego patriotyzmu. Szkoda, że zaprzepaszczono tę szansę.

Z Milanówka Kombatanci udali się do Bud Zosinych, gdzie na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty na grobach tych, którzy zginęli w bitwie pod Jaktorowem. Kolejnym punktem programu był obiad i spotkanie z mieszkańcami Grodziska Mazowieckiego w sali Cechu Rzemiosł Różnych. Do Grodziska Mazowieckiego zaprosiła Kresowiaków  pani Iwona Stawicka-Matela.

Polscy Kombatanci AK z Kresów przebywają w Polsce od 5. września. Mieszkają w ośrodku NIK w pobliżu Pomiechówka. Mieli już okazję spotkać się z kierownictwem NIK. W sobotę, 8 września uczestniczyli w obchodach 73 rocznicy bitwy pod Wizną, a w niedzielę w dożynkach. W programie mają jeszcze m. in. uroczystą kolację organizowaną przez NIK, która będzie również okazją do spotkań z przedstawicielami różnych instytucji publicznych, wizytę w Kancelarii Prezydenta, wycieczkę do Torunia, w dniu 17. września udział w uroczystościach związanych z sowiecką napaścią na Polskę oraz badania lekarskie. Pobyt kończy się 19 września. 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Kresowi Bohaterowie w Powiecie Grodziskim