Hipoterapia, rozbudowa świetlicy wiejskiej, budowa żywego plac zabaw dla dzieci, wyposarzenie koła godpodnyń. To tylko niektóre pomysły na ciekawe działania jakie mają szanse dostać dotację w konkursie FIO Mazowsze Lokalnie. Ok 120 lokalnych organizacji i grup nieformalnych będzie walczyło o dotację w wysokości do 5 000 zł.  Swoje pomysły przed komisją konkursową zaprezentuje ponad 300 działaczy, członków młodych organizacji i grup nieformalnych.

Pierwsze dwa spotkania odbędą się w Warszawie, 15 i 16 kwietnia w siedzibie Fundacji Fundusz Współpracy na ul Górnośląskiej. Są to pierwsze z ośmiu spotkań komisji w ramach FIO-Mazowsze Lokalnie, które odbędą się w kwietniu, w całym województwie. Poza Warszawą komisje odbędą się także w Ostrołęce (17.04), Siedlcach (24.04), Radomiu (25, 26.04), Ciechanowie (29.04), Płocku (30.04).

Spotkania przed komisjami stanowią drugi etap oceny projektów, które przeszły ocenę ekspertów na podstawie złożonych fiszek opisujących planowane działania. Z ponad 300 wniosków eksperci wybrali ponad 120, które zaprezentują się przed lokalnymi komisjami, a następnie  najlepsze z nich otrzymają dofinansowanie.

Bezpośredni spotkanie daje szeroki wachlarz możliwości. Po pierwsze daję szansę grupom w ciekawy sposób zaprezentować swoje pomysły, pokazać zaangażowanie i zapał.  - Mówi Hubert Pasiak, prezes Stowarzyszena Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. Jednocześnie pozwala uzupełnić wcześniej złożony wniosek. Członkowie komisji mogę dopytać o istotne dla wniosku działania, a wnioskodawcy doprecyzować sposób działania i  wskazać najciekawsze elementy projektu.

Jest to największy konkurs, w którym mogą brać udział grupy nieformalne. Daje to możliwość uruchomienia potencjału do tej pory ukrytego. W latach 2014-2018 grupy nieformalne bardzo aktywnie uczestniczyły w konkursie FIO Mazowsze Lokalnie. Działania we wnioskach skierowane są zarówno na zewnątrz, na działania dla lokalnego środowiska (ścieżka inicjatyw oddolne) jak i do wewnątrz, na działania wzmacniające grupy z problemami zdrowotnymi i społecznymi ( ścieżka – wsparcie grup samopomocowych). W tym roku również członkowie młodych organizacji, składających wnioski w ścieżce Rozwój Organizacji, zaprezentują się przed komisją konkursową.

Łączna pula na dotacje w latach 2018-2019 wynosi 520 tyś zł. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dotychczas dofinansowane projekty można znaleźć na mapie dostępnej na stronie www.mazowszelokalnie.pl

Polub nas na Facebook