Eksterminacja duchowieństwa polskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych Dachau i Mauthausen Gusen 1939-1945

6 kwietnia (sobota) o godz. 15. gościem Muzeum Dulag 121 będzie dr Anna Jagodzińska – badaczka  eksterminacji polskiej inteligencji, a w szczególności  duchowieństwa w niemieckich obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Czas wielkiej próby” w reż. W. Rollny. Serdecznie zapraszamy!

Dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej w sobotę, 6 kwietnia, wygłosi wykład w Muzeum Dulag 121 poświęcony historii polskich duchownych, którzy trafiali do niemieckich obozów koncentracyjnych. Dr Jagodzińska przedstawi ich losy, doświadczenia, a także postawy w tym strasznym momencie historii.

Polskie duchowieństwo w niemieckich obozach śmierci

Niemieckie obozy koncentracyjne były miejscem największego i najstraszniejszego ludobójstwa w dziejach Europy. Były to miejsca odosobnienia, niewolniczej eksploatacji fizycznej i eksterminacji przeciwników nazizmu. Ofiarą nazistowskiej zbrodni było m.in. polskie duchowieństwo.

Przekraczając bramę obozową księża, podobnie jak inni więźniowie, znajdowali się w miejscu głodu, zimna, latem upałów, morderczej pracy, kar, chorób, epidemii, doświadczeń pseudomedycznych. Zostali pozbawieni wszelkich praw. Po upokarzającym przyjęciu, gdzie odbierano polskim kapłanom wszystkie rzeczy osobiste, także przedmioty kultu religijnego (brewiarz, różaniec, medalik…), ubrani w „więzienne pasiaki” z naszytym czerwonym winklem z literą „P”, stawali się więźniami obozu śmierci – bez imienia i nazwiska.

W tych strasznych  miejscach, które odczłowieczały, degradowały i poniżały, polscy kapłani potrafili zachować ludzką godność i chrześcijański etos. Duchowni, często zapominając o własnej nędzy, stanowili podporę dla wielu więźniów.

Na zakończenie spotkania zostanie pokazany film dokumentalny „Czas wielkiej próby” w reżyserii  Wandy Rollny z 1993 roku, będący zapisem martyrologii polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej. Jest to pierwszy film poświęcony temu tematowi. Świadectwo o całej prawdzie  tamtych tragicznych lat składa w filmie były więzień obozu w Dachau śp. Abp Kazimierz Majdański.

Zapraszamy do Muzeum Dulag 121!

Polub nas na Facebook