W dniach 15, 18, i 22 kwietnia 2013 r. odbywa się I Przegląd Artystyczny inspirowany twórczością Doroty Gellner. Za nami są dwa etapy: plastyczny i teatralny, w planach ostatni - muzyczny. Uczestnikami są przedszkolaki z terenu gminy Brwinów i okolic.

Do artystycznej inicjatywy włączyły się: Biblioteka Publiczna w Brwinowie, przedszkola samorządowe z Brwinowa - Leśne i Słoneczne, oraz niepubliczne - Magiczna Kraina, Niepubliczne Przedszkole Integracyjne s. Rodziny Maryi oraz Przedszkole Kasperek z Milanówka. Nad organizacją całości i koordynacją współpracy czuwa Anna Adamkiewicz – pracownik biblioteki. Miłą niespodzianką dla przedszkolaków podczas poszczególnych etapów przeglądu jest obecność Doroty Gellner, dobrze znanej dzieciom autorki wierszy i książek dla maluchów.

Gospodarzem pierwszego spotkania, które odbyło się 15 kwietnia br., było Leśne Przedszkole w Brwinowie. Przedszkolaki zaprezentowały swoje prace plastyczne polegające na zilustrowaniu wybranych wierszy lub piosenek Doroty Gellner. Część prac powstała podczas wspólnych warsztatów artystycznych, w których uczestniczyli pracownicy przedszkoli, wychowankowie oraz ich rodzice. - Ponieważ dzieci już od dawna znają i lubią te utwory, na przegląd przysłano wiele prac. Forma niektórych, przeszła wyobraźnię wielu osób w komisji. Wybór był trudny, ponieważ każda praca była osobnym dziełem sztuki – relacjonowała Monika Smułka, nauczycielka z przedszkola. Po rozdaniu upominków uczestnikom wystąpiła Dorota Gellner z wierszem o Gryzmole, nawiązując do powstałych prac plastycznych. Pokaz swoich możliwości artystycznych dał także Stanisław Kmiecik ze Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. - Przedszkolaki z zapartym tchem patrzyły na piękny obraz, który stopniowo powstawał na ich oczach, a pan Stanisław chętnie odpowiadał na ich pytania-wspomina pani Monika.

Druga część – teatralna, która odbyła się w Słonecznym Przedszkolu, polegała na prezentacji solo lub zespołowo wybranego wiersza Doroty Gellner. Przedszkolaki brawurowo recytowały wiersze swojej ulubionej autorki, która z dużą radością kibicowała młodym artystom. Wychowawcy przygotowujący dzieci do występów zadbali także o piękne kostiumy nawiązujące do tematyki prezentowanych utworów. Po występie przedszkolaków przyszła pora na występ samej pisarki. Jury w składzie: Dorota Gellner, Grażyna Nowocień, Anna Kozłowska, Monika Słojewska, Marzena Cieśla, Zofia Barańska-Mądzik, Piotr Skalski - nie wyłoniło indywidualnych zwycięzców, ale już sam udział w finale przeglądu był dla małych uczestników ważnym wyróżnieniem. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Przedszkolaki przygotowują się jeszcze do muzycznego finału, zaplanowanego na 22 kwietnia br. w przedszkolu Kasperek w Milanówku.

Patronat nad I Przeglądem Artystycznym pod hasłem twórczości Doroty Gellner objął Burmistrz Gminy Brwinów – Arkadiusz Kosiński.

Polub nas na Facebook