Dbajmy o klimat

Mimo trwającej astronomicznej zimy przed budynkiem Urzędu Gminy Brwinów przy ul. Grodziskiej „zakwitło” drzewo. To instalacja, która ma zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne.

Globalne ocieplenie to fakt. Zmiany klimatyczne nie dotyczą tylko topnienia lodowców Arktyki czy Antarktydy, gdzieś bardzo daleko. Klimat ociepla się na całej Ziemi (w Polsce też), co ogranicza produktywność roślin a tym samym prawidłowe funkcjonowanie całych ekosystemów.

Drastyczny wzrost temperatury na Ziemi jest spowodowany spalaniem przez człowieka paliw kopalnych węgla, ropy i gazu oraz niszczeniem naturalnych ekosystemów. Nienaturalne wahania temperatury powodują, że rośliny nie rozpoznają, jaka jest pora roku i czy już czas zakwitnąć.

Instalacja przedstawia zdezorientowane drzewo, które zakwitło, kiedy inne rośliny jeszcze się nie obudziły. To nienaturalne zjawisko jest efektem tego, jak człowiek traktuje Ziemię, która nie jest jego własnością.

„Klimat się zmienia, wszyscy to widzimy. My też musimy się zmienić, jeśli chcemy dalej tu żyć” – takie przesłanie można przeczytać na tabliczce informacyjnej umieszczonej przy instalacji. Kwitnące drzewo skłania do refleksji nad tym, w jaki sposób każdy z nas może zadbać o otaczające środowisko.

Zachęcamy do podzielenia się swoją interpretacją lub opinią na temat instalacji: slawomir.sowa@brwinow.pl.

Autorzy instalacji: Nina Sowa, Maja Sowa, Blanka Mellova, Sławomir Sowa.

Instalacja powstała w ramach projektu „Działaj dla klimatu. Inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną w szkołach w gminach Brwinów i Michałowice w partnerstwie z Sandgerdi Elementary School z Islandii dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG oraz z budżetu państwa. Fundusze EOG to wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Polub nas na Facebook