W dniu 2 maja 2016 roku  minęła 100 rocznica urodzin znanego aktora, wieloletniego mieszkańca Brwinowa – Wacława Kowalskiego. Z tej okazji Gmina Brwinów ogłosiła rok 2016 - Rokiem Wacława Kowalskiego. Uroczysta inauguracja Roku odbyła się w rocznicę urodzin aktora, w Parku Miejskim. Otwierając uroczystość burmistrz Arkadiusz Kosiński, zwracając się do zgromadzonych, powiedział – „Witam na ziemi odzyskanej…” To trafne określenie terenu, który Brwinów odzyskał, odkupując go od SGGW.

Uroczystego „otwarcia”   Roku Wacława Kowalskiego dokonał burmistrz Arkadiusz Kosiński, który również przedstawił społeczny komitet obchodów. W jego skład weszli przedstawiciele  Ośrodka Kultury, Urzędu Gminy na czele z burmistrzem, radni i reprezentanci organizacji pozarządowych z terenu gminy oraz syn aktora pan Bartłomiej Kowalski. Życiorys aktora, którego tekst był zamieszczony na tablicach ustawionych w parku, przedstawił w skrócie pan Andrzej Mączkowski.

Następnie zgromadzeni mieli okazję wysłuchać: koncertu Chóru Wydartych Domom Kur i wziąć udział w konkursie na tytuł jednego z utworów w jego wykonaniu oraz koncertu muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet.

Od godz.14.00 w Parku Miejskim odbywało się szereg imprez towarzyszących. Poza okazją do obejrzenia wnętrz pałacu, o czym pisaliśmy wcześniej, można było wziąć udział w plenerze artystycznym, w warsztatach stylizacji, nauce tańca charleston, a także wysłuchać koncercie zespołu Dixie Band Joanny Kozłowskiej

Rok Wacława Kowalskiego, w trakcie którego będzie organizowanych wiele imprez kulturalnych, będzie trwał do 27 października, rocznicy śmierci aktora.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Inauguracja Roku Wacława Kowalskiego