1 września br. została otwarta pasywna hala sportowa przy ul. Moczydłowskiego 2 w Brwinowie. Budynek na miarę XXI w. będzie służyć uczniom w ramach lekcji wychowania fizycznego, a po zajęciach szkolnych stanie się miejscem sportowej aktywności mieszkańców.

Pierwszy certyfikowany budynek użyteczności publicznej w technologii pasywnej powstał w Słomnikach w 2011 r. Od tego czasu technologia się znacznie rozwinęła, czego najlepszym przykładem jest hala sportowa, która powstała w Brwinowie. – Teraz do Brwinowa będzie można przyjeżdżać, aby podpatrywać rozwiązania technologiczne najnowszej generacji – powiedział podczas otwarcia budynku architekt hali Tomasz Pyszczek. Budynek hali sportowej składa się z trzech kondygnacji o powierzchni użytkowej 1958 m². Znajduje się w nim m.in. arena sportowa (z możliwością podziału na trzy części),  zaplecze szatniowo-sanitarne, hol, pokój trenerów, sala fitness, pomieszczenia techniczne i magazyny. Widownia jest wyposażona w 224 miejsca siedzące.

Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przyznał budynkowi hali sportowej w Brwinowie certyfikat „Budynek pasywny o sprawdzonej jakości”. Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych i oferują wysoki komfort cieplny przez cały rok. Do ich ogrzania lub chłodzenia wystarcza niewielka ilość dostarczanej energii.

Energooszczędność obiektowi gwarantują:

  • okna hali skierowane na południe, tak aby zapewnić maksymalne doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym,
  • system wentylacji z odzyskiem ciepła, 
  • ogrzewanie podłogowe, 
  • energooszczędne okna z systemem rolet zewnętrznych, 
  • ocieplenie ścian grubą (30 cm) warstwą styropianu,
  • ocieplenie dachu warstwą styropianu grubości 50 cm.

Zamierzonym celem jest uzyskanie trwałej i szczelnej  zewnętrznej powłoki budynku. Sukcesem jest uzyskanie wymaganej szczelności budynku potwierdzonej próbą ciśnieniową. Hala w Brwinowie przeszła taką próbę pomyślnie.

Mieszkańcy mogą być dumni z tak nowoczesnej hali na miarę XXI wieku, która łączy nowoczesne rozwiązania z troską o środowisko.

Podczas części oficjalnej Burmistrz Arkadiusz Kosiński wręczył statuetki dla osób i przedstawicieli firm i instytucji szczególnie zaangażowanych w powstanie hali oraz jej budowę. List od marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika przeczytała Agnieszka Kuźmińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki. Burmistrz Arkadiusz Kosiński w swoim przemówieniu podziękował wszystkim i wyraził nadzieję, że hala będzie służyć rozwijaniu talentów sportowych. Głos zabrali także przedstawiciele wykonawcy Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „KARTEL” S.A. oraz projektanta hali z firmy Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach sp. j. Nie zabrakło też zapalenia znicza olimpijskiego, który zainaugurował otwarcie hali.

W części sportowej, którą przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, swoje umiejętności zaprezentowali Klaudia Hartmanis oraz Michał Sulinowski – mistrzowie jazdy wyczynowej na rolkach, Paweł Skóra – Mistrz Świata, Mistrz Europy i Mistrz Polski we freestyle football, Piotr Grabowski i Mikołaj Krajewski, którzy zaprezentowali pokaz rzutów do kosza, oraz Adam Jankowski ze swoją grupą akrobatek. Nawierzchnia boiska posiada certyfikat Międzynarodowej Federacji Koszykówki FIBA. Na jej wyjątkowość i jakość zwrócił uwagę przeprowadzony z przymrużeniem oka pokaz musztry wojskowej. Grenadierzy wyszli na płytę w obuwiu sportowym.

Z hali będą korzystać uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego, a popołudniami będą mogli w niej trenować i ćwiczyć mieszkańcy gminy. Halą będzie zarządzać Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, który od 2012 r. z powodzeniem zarządza boiskiem Orlik w Żółwinie. Kontakt do zarządcy hali e-mail: hala@ok.brwinow.pl, więcej informacji www.ok.brwinow.pl, zakładka ORLIK/HALA. W hali odbyło się spotkanie burmistrza z mieszkańcami, a kolejną okazją do obejrzenia budynku od środka będzie Dzień Sportu, który odbędzie się 9 września w ramach Dni Brwinowa.

Na budowę hali gmina Brwinów otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 2 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Poprawa jakości powietrza. Część 4) LEMUR - Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej”. 

Inwestycja została także dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej. Kwota dofinansowania to 2 mln zł.

Całkowity koszt budowy hali to 9 450 465,92 zł.

Polub nas na Facebook