Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przechowuje pamięć o szkole rolniczej w Pszczelinie. 11 maja przy budynku CDR przy ul. Pszczelińskiej 99 został odsłonięty obelisk upamiętniający Tadeusza Kościuszkę, który został ufundowany przez Pszczeliniaków ponad 100 lat temu.

Pieczołowicie odnowiony obelisk, przeniesiony w nowe miejsce (pod tym samym adresem: Pszczelińska 99), to jeden z ostatnich śladów po dawnym Pszczelinie. Działająca tu od 1900 r. szkoła rolnicza wykształciła wiele pokoleń rolników i nauczycieli szkół rolniczych. W swojej ponad stuletniej historii działała m.in. jako szkoła zawodowa z internatem, technikum, zespół szkół agroekonomicznych, z funkcjonującym gospodarstwem szkolnym oraz instytutem kształcącym nauczycieli przedmiotów zawodowych. Pszczelin stał się też siedzibą Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, które po likwidacji szkoły w 2005 r. stara się przechowywać pamięć o przeszłości tego miejsca.

11 maja 2018 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia poświęconego Tadeuszowi Kościuszce, który ufundowali Pszczeliniacy w 1917 r. Ponieważ w miejscu dawnej szkoły powstaje osiedle mieszkaniowe, obelisk zmienił swoje miejsce, pozostając jednak pod tym samym adresem – Pszczelińska 99. Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Jacek Węsierski podkreślił, że realizowana przez CDR troska o ślady przeszłości jest dziełem wpisującym się w tegoroczne obchody jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczna społeczność Pszczelina sprzed ponad 100 lat pod wieloma względami może być przykładem dla współczesnych. W uroczystości wzięli udział reprezentanci władz państwowych – doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz Jarosław Danowski z Departamentu Strategii, Analiz i Rozwoju Ministerstwa Rolnictwa – oraz delegacja władz samorządowych gminy Brwinów na czele z burmistrzem Arkadiuszem Kosińskim. Honorowymi gośćmi byli nauczyciele dawnej szkoły rolniczej w Pszczelinie. Dr inż. Jan Sadowski, który w latach 60. był dyrektorem Technikum Rolniczego w Pszczelinie, a następnie kierownikiem Zakładu Doskonalenia Nauczycieli w Centralnym Ośrodku Oświaty i Postępu w Rolnictwie wspominał w swoim wystąpieniu pierwszych dyrektorów szkoły oraz patriotyzm młodzieży z początku XX w. Dziś za sprawą postaci Tadeusza Kościuszki w tradycję Pszczelina włącza się dziś Szkoła Podstawowa nr 1 w Brwinowie nosząca jego imię. Grupa uczniów przygotowała na uroczystość krótki program artystyczny. Dzieci odśpiewały piosenkę „Przysięga”, napisaną do słów wiersza Marii Konopnickiej. Pszczeliniacy zaintonowali hymn szkoły w Pszczelinie: „Byśmy zawsze tak śpiewali […] o Pszczelinie pamiętali, póki będziem żyć”.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obelisk Kościuszki w Pszczelinie