Orszak Trzech Króli w Otrębusach i koncert gospel w Brwinowie

Obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli przedłuża czas radosnego świętowania. Tego dnia wczesnym popołudniem przejdzie przez Otrębusy orszak Trzech Króli, a wieczorem w Brwinowie wystąpi z koncertem kolęd zespół gospel „Z Potrzeby Serc”.  

Inicjatywa pod hasłem „Orszak Trzech Króli” polegająca na organizowaniu ulicznych przemarszów wraz z jasełkami i śpiewaniem kolęd zyskuje na popularności. Już od kilku lat uczestniczy w niej parafia w Otrębusach. Również w tym roku na trasie – z placu przed kościołem przez ulice Sadową, Polną, Dunina i z powrotem do kościoła – przejdą całe rodziny podążające wraz z Trzema Królami, by pokłonić się Świętej Rodzinie i wspólnie kolędować. Początek zaplanowano ok. godz. 13.30 (po zakończeniu mszy świętej dla dzieci odprawianej o godz. 12.30). Scenariusz przejścia orszaku jest wszędzie podobny – mędrcy ze Wschodu wyruszają za gwiazdą, by spotkać w ubogiej szopie w Betlejem małego Jezusa. Trzej Królowie oddają dzieciątku pokłon, wszyscy razem śpiewają kolędy. Uczestnicy orszaku idą za jadącymi konno Trzema Królami ubranymi w barwne stroje. Każdy może przyłączyć się do nich, krocząc w papierowej koronę, która stała się już znakiem rozpoznawczym tego święta.
Do Bożego Narodzenia nawiązywać będzie także koncert muzyki gospel, który odbędzie się o godz. 19, po wieczornej mszy świętej w kościele św. Floriana w Brwinowie. Wystąpi zespół gospel „Z Potrzeby Serc” działający na co dzień przy duszpasterstwie akademickim w kościele św. Anny w Warszawie. Kilkunastu śpiewających młodych ludzi wraz z kilkuosobową sekcją instrumentalną występowało już w Brwinowie wiosną ubiegłego roku. Zespół został wówczas bardzo ciepły przyjęty przez zgromadzonych w kościele. W tym roku w repertuarze koncertu znajdą się pieśni związane z Bożym Narodzeniem, m.in. „Mario, czy już wiesz”, „Marana tha”, „Idź, ogłoś to po górach”, „Emmanuel” oraz „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi” i inne kolędy.

Wieczorny koncert gospel, organizowany przez ks. proboszcza Macieja Kurzawę we współpracy z gminą Brwinów, zainauguruje tegoroczne obchody jubileuszu 600-lecia parafii św. Floriana w Brwinowie. Choć można przypuszczać, że dzieje brwinowskiej parafii sięgają nawet XIV w., to jednak dopiero w dokumentach z 1423 r. pojawia się pierwsza wzmianka o ówczesnym proboszczu Dersławie. Jubileusz 600-lecia będzie okazją do przypomnienia historii parafii, która ściśle łączy się z historią Brwinowa i okolic.

Polub nas na Facebook