Na terenie gminy Brwinów jest coraz więcej bezpiecznych dróg dla rowerzystów i coraz więcej osób wykorzystuje ten środek lokomocji. W dwóch imprezach rowerowych w maju i czerwcu uczestniczyło łącznie ponad pięćset osób.   

Organizowane przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów wspólne przejazdy rowerowe – Brwinowskie Masy Krytyczne, a od kilku lat także Rodzinne Wycieczki św. Floriana – gromadzą sporą rzeszę miłośników dwóch kółek. Ulicami przejeżdża wówczas kolumna rowerzystów zabezpieczana przez policję, straż miejską i straż pożarną. W spacerowym tempie jadą całe rodziny. Także podczas ostatnich dwóch imprez, majowej wycieczki na trasie ok. 20 km (23 maja) czy rozpoczynającej się po zmroku Nocnej Masy Krytycznej z okazji nocy świętojańskiej (22 czerwca), nie zabrakło wśród uczestników dzieci na najmniejszych rowerkach. Gromada najmłodszych jadąca z przodu kolumny nadaje tempo całemu peletonowi, ale wspólne przejazdy nie mają charakteru sportowej rywalizacji. – Ideą nie jest protest przeciw czemuś, a pokazanie rowerowej wspólnoty – podkreślają organizatorzy, a uczestnicy swoją obecnością pokazują, że taka formuła doskonale sprawdza się w Brwinowie.

Wieczorem 22 czerwca na Rynku w Brwinowie zgromadziło się ok. 350 osób, aby wspólnie świętować początek wakacji. Nie zabrakło tematu bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzięki wsparciu udzielonemu przez Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dotacji z samorządu województwa mazowieckiego rowerzyści otrzymali upominki związane z bezpieczeństwem: kamizelki odblaskowe dla dzieci, odblaskowe opaski i breloczki. Po przejechaniu prawie 10 kilometrów ulicami Brwinowa rowerzyści zakończyli imprezę przy ognisku na terenie Wake Family. Trasa prowadziła po południowej i po północnej stronie miasta, dając wielu uczestnikom okazję do przejechania ulicami, których do tej pory nie znali.

Dzięki dotacji, jakie Stowarzyszenie Projekt Brwinów pozyskało od samorządu województwa mazowieckiego, został wydany przewodnik rowerowy „Brwinów i okolice”. Kilkaset egzemplarzy trafiło już na początku sobótkowej Brwinowskiej Masy Krytycznej do jej uczestników. Zainteresowani turystyką rowerową znajdą w przewodniku opisy pięciu tras oraz praktyczne mapy ułatwiające podróżowanie i zwiedzanie okolicy. Wyprawy szlakiem wojennych szpitali, remiz strażackich, pamięci Września 1939 r., kościołów oraz willi i pałaców mogą być doskonałym pomysłem na wakacje.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Sezon na rowery w Brwinowie