Wiosna polsko-czeczeńska

Pierwszego dnia astronomicznej wiosny Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie zorganizował imprezę integracyjną, w której uczestniczyły dzieci polskie oraz dzieci czeczeńskie mieszkające w ośrodku dla uchodźców na terenie gminy Brwinów.

Tematem przewodnim wspólnego powitania wiosny był taniec. W OSP jako pierwsi wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Brwinowie. W odpowiedzi na pokaz dzieci polskich, dzieci czeczeńskie zaprezentowały dwa tańce: swój tradycyjny ludowy oraz układ współczesny. W realizację wspólnego przedsięwzięcia zaangażowało się także brwinowskie koło Związku Emerytów i Rencistów oraz słuchaczki Brwinowskiego Uniwersytetu Każdego Wieku uczęszczające na zajęcia z tańców bourrée, które pod kierunkiem Anny Abramowicz-Kalińskiej przygotowały specjalny program taneczny. W ten sposób w uczestnictwo w imprezie włączyły się różne pokolenia i różne narodowości – wszystkich połączyła miłość do tańca i radość z nadejścia wiosny.

Impreza na powitanie wiosny to kolejny punkt projektu „Włącz mnie – sąsiedztwo wielokulturowe” finansowanego przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców i Fundację Batorego. Dzięki wspólnemu uczestnictwu w zajęciach tanecznych, sportowych czy wycieczkach po najbliższej okolicy dzieci z ośrodków dla uchodźców w Dębaku i Mosznie, które uczęszczają do szkół w Podkowie Leśnej i Brwinowie, uczą się komunikacji z kolegami, poznają język i kulturę kraju, w którym przebywają i zyskują nowych przyjaciół.Fotografie: Andrzej Gontarczyk
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: