Wystawa kamieni i motyli

„Kamienie zdradzają sekrety Ziemi, motyle są jej żywiołem” – tak brzmi nazwa wystawy, która prezentuje kolekcję minerałów, skał, meteorytów, skamieniałości oraz owadów. Można ją zwiedzać w dworku Zagroda w Brwinowie.

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza do obejrzenia unikatowej kolekcji gromadzonej przez lata przez nieżyjącego już mieszkańca Brwinowa Ryszarda Riedla. Będąc biologiem i chemikiem, a zarazem pasjonatem geologii i entomologii, przez wiele lat powiększał swoje zbiory zarówno poprzez zakupy na giełdach kolekcjonerskich w Europie, jak też w czasie samodzielnych wypraw po Polsce. Po jego śmierci część kolekcji przyrodniczej została przekazana Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa.

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa pozyskało fundusze na organizację stałej wystawy prezentującej część okazów geologicznych i zbiory entomologiczne. Wystawa pod tytułem „Kamienie zdradzają tajemnice Ziemi, a motyle są jej żywiołem” zachwyca swoim pięknem, ale nie mniej ważny jest jej aspekt edukacyjny. – Oglądając minerały i skamieniałości zaprezento-wane na wystawie, możemy odbyć wycieczkę w różne miejsca globu, od zimnych wysp Antarktyki i niedostępnych szczytów Pamiru po rozgrzane słońcem pustynne obszary Maroka i Namibii, aby w końcu znaleźć się
w Górach Świętokrzyskich i Sudetach – objaśnia dr Rafał Siuda z Wydziału Geologii UW, który zajął się kolekcją od strony merytorycznej.

W gablotach zbiorczych oraz gablotkach z pojedynczymi okazami podziwiać można owady polskie oraz egzotyczne, głównie chrząszcze i motyle. Jest tu zarówno skarabeusz czczony w starożytnym Egipcie, jak też wielki, efektowny błękitny motyl, przedstawiciel neotropikalnego rodzaju Morpho. Z bliska można też podziwiać gatunki występujące w Polsce, lecz rzadko spotykane, takie jak np. zmierzchnica trupia główka, niepylak apollo czy paź żeglarz.

Dworek Zagroda przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-15. W czasie weekendów będą wyznaczane dodatkowe dyżury, ogłaszane z kilkudniowym wyprzedzeniem na stronie fb.com/TPB.Zagroda. Grupy zorganizowane powinny z wyprzedzeniem zapowiedzieć swój przyjazd (tel. 608 673 319). Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa oferuje oprowadzanie po wystawie także dla uczniów szkół podstawowych i średnich, przedszkolaków czy osób z niepełnosprawnościami.

Zwiedzanie zabytkowego dworku oraz wystawy jest bezpłatne.

Polub nas na Facebook