Zbadają jakość powietrza

Polski Alarm Smogowy prowadzi akcję pomiaru jakości powietrza w ośmiu podwarszawskich gminach. Do 8 lutego pyłomierz będzie badać powietrze w Brwinowie.

Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę na to, że smog jest problemem nie tylko wielkich miast. Czy powietrze w „warszawskim obwarzanku” jest gorsze niż w centrum stolicy? Odpowiedź na to pytanie mają przynieść pomiary w ramach akcji prowadzonej od połowy stycznia w ośmiu podwarszawskich gminach. Po Nowym Dworze Mazowieckim i Otwocku przyszedł czas na Jabłonnę i Brwinów. Pyłomierz będzie badał u nas jakość powietrza do 8 lutego. To urządzenie – jak podkreślają społecznicy prowadzący akcję – ma klasę zbliżoną do profesjonalnych stacji pomiarowych Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Stężenie pyłów PM10 można śledzić na bieżąco na stronie internetowej. Wyniki z Brwinowa dostępne są pod adresem: https://krakowskialarmsmogowy.pl/pomiar/pomiary-jakosci-powietrza-brwinow/

Gmina Brwinów jest już od 2017 r. włączona w system monitorowania powietrza airly.org. Dzięki czterem czujnikom umieszczonym na terenie placówek oświatowych mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać, jaka jest jakość powietrza, i upewniać się, czy spacer, bieganie lub inne aktywności „na świeżym powietrzu” nie będą potencjalnie ryzykowne.

Polub nas na Facebook