W sobotę, 16 października, w Brwinowie, całe rodziny mogły wziąć udział w jesiennym festynie rodzinnym. Nie zabrakło licznych atrakcji i wspólnej międzypokoleniowej integracji mieszkańców.

Jesienny festyn rodzinny pod hasłem „Zgrana rodzina” przygotowany został w ramach projektu realizowanego przez Dział Wspierania Rodziny Środowiskowego Ośrodku Pomocy Społecznej w Brwinowie. Dzięki niemu już po raz kolejny mieszkańcy mogli całymi rodzinami spędzić wspólnie czas przy grach i zabawach, mających nie tylko charakter integracyjny, ale i edukacyjny. – Na dziś przygotowaliśmy wernisaż prac, które dzieci wykonały w ramach działań świetlicy terapeutycznej. Są też warsztaty artystyczno-kreatywne, gdzie powstają prace o relacjach i wartościach, przedstawienia artystyczne i spektakle, treningi i konkursy straży miejskiej oraz kurs pierwszej pomocy. Mamy również piękny konkurs, który pokazuje zgodność między rodzicem a dzieckiem albo rodzeństwem, gdzie można przetestować na ile się znamy, czy mamy wspólne zainteresowania i na co warto było by jeszcze zwrócić uwagę. Prezentujemy też stoisko ŚOPS i chcielibyśmy zapoznać mieszkańców z ofertą wszystkich działów – mówiła podczas festynu kierownik działu wspierania rodziny Agnieszka Olejniczak. Na spotkaniu nie zabrakło także występów cyrkowych, pokazów żonglowania, bowlingu, licznych quizów i pieczenia kiełbasek. Swoje stanowisko z „kołem fortuny” miała też Straż Miejska. Nie zabrakło kreatywnych Pań ze Splotu Towarzyskiego, które podczas warsztatów podzieliły się z najmłodszymi tajnikami wykonywania robótek na szydełku. A to wszystko odbywało się pod okiem wolontariuszy, na co dzień wspierających działania Ośrodka.

Festyn jest jednym z wielu wspaniałych inicjatyw organizowanych przez ŚOPS - Realizujemy projekt pn. „Zgrana rodzina” i podejmujemy przez cały rok różne inicjatywy – warsztaty dla rodziców z dzieckiem, rozwijające kompetencje wychowawcze, ale też wzmacniające relacje rodzic-dziecko. Bardzo ambitnie, dużo działań, ale chcieliśmy też bardziej swobodnie, plenerowo spotkać się z rodzinami, stąd też to przedsięwzięcie. Zaklinaliśmy pogodę, aby wszystko się dziś udało. Myślę, że okoliczności są jak najbardziej sprzyjające i okazuje się, że w każdych warunkach można wzmacniać relacje. Chcielibyśmy to robić częściej – dodaje pani kierownik i podkreśla, że mieszkańcy mogą przyjść do Ośrodka z każdym problemem i trudnością. Można tu bowiem otrzymać nie tylko pomoc w zakresie wzmacniania rodziny, rozwijania kompetencji wychowawczych czy wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju. ŚOPS zajmuje się również prowadzeniem placówek dziennego wsparcia z czterema filiami, gdzie młodzi ludzie trenują umiejętności społeczne, rozwijają swoje uzdolnienia i wzmacniają poczucie własnej wartości. Tu dla dzieci i młodzieży czekają także warsztaty i zajęcia, pomoc w nauce, wycieczki, występy teatralne, konkursy plastyczne i sportowe, zajęcia profilaktyczne, kolonie czy spotkania okolicznościowe. Ośrodek walczy także z wykluczeniem społecznym, problemami alkoholowymi i narkomanią, a także udziela pomocy psychologicznej, terapeutycznej, pedagogicznej i prawnej.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Zgrana rodzina