Uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu Stowarzyszenia odbyło się w poniedziałek,
6 października, w sali widowiskowej Grodziskiego Centrum Kultury. Przybyli na nie samorządowcy i wielu sympatyków Stowarzyszenia. Były wyrazy uznania dla państwa Marii i Wojciecha Hardtów i chwile, w których trudno było powstrzymać łzy wzruszenia.
Licznych gości wchodzących do sali widowiskowej witali młodzi podopieczni Stowarzyszenia uśmiechami i lizakami. Spotkanie prowadziła Katarzyna Łęcka, aktorka i reżyserka pochodząca z Grodziska Mazowieckiego przypominając, że …w 1999 roku w sercach Marii i Wojciecha Hardtów narodził się pomysł powołania do życia stowarzyszenia, oazy dla tych, którym życie przygotowało szczególnie trudną lekcję, jaką jest niepełnosprawność. Razem z Małgorzatą Rimer i Elżbietą Oczkowską doprowadzili do powstania organizacji, która zrzesza dziś 104 członków. To osoby niepełnosprawne ruchowo, intelektualnie, dzieci, osoby dorosłe oraz ich opiekunowie.

O działalności Stowarzyszenia mówiła również jego prezes - Maria Hardt podkreślając, że Stowarzyszenie od lat współpracuje z gminą i starostwem, a przede wszystkim z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, zaś razem z grodziskim urzędem miejskim realizuje zadanie publiczne „Integracja przez wspólne działanie i wzajemne wsparcie”. Wspomniała również o współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Malwa”, ze Środowiskowym Domem Pomocy z Podkowy Leśnej, z Warsztatem Terapii Zajęciowej Archidiecezji Warszawskiej w Milanówku. Poinformowała, że środki na swoją działalność Stowarzyszenie pozyskuje podczas zbiórek ulicznych, poprzez organizację corocznych balów karnawałowych. Podziękowała za wsparcie finansowe władzom samorządowym i sponsorom.

Po wystąpieniu prezes Marii Hardt mogliśmy podziwiać bajecznie kolorowy program artystyczny przygotowany przez podopiecznych Stowarzyszenia przy współpracy z panią Joanną Pietrzak i wysłuchać wiersza Małgorzaty Jakucy „Synku mój”, we wzruszającym wykonaniu jednej z matek.

A później były wyrazy uznania i gratulacje, serdeczne uściski i podziękowania. Wyrazy uznania dla działalności Stowarzyszenia przekazała w liście skierowanym do Marii Hardt – Pierwsza Dama RP Anna Komorowska. Wyrazy uznania przekazał również starosta Marek Wieżbicki mówiąc między innymi – Nie do przecenienia jest to, co robi Stowarzyszenie dla osób niepełnosprawnych na terenie powiatu. Gratuluję i dziękuję po trzykroć. A przekazując Marii Hardt statuetkę dodał - Niech ona przypomina, że powiat grodziski zawsze pozostaje do dyspozycji Stowarzyszenia. Do gratulacji i podziękowań dołączył się także burmistrz Grzegorz Benedykciński, którego wypowiedź sprowokowała Wojciecha Hardta do wspomnień z randki ze swoją obecną małżonką. Na jednej z randek jeszcze w Łodzi, Maria zaprosiła mnie do złożenia wizyty pani, chorej na cukrzycę, którą opiekowała się – powiedział. Po tej wizycie nie miałem już żadnych wątpliwości.

Łzy wzruszenia pojawiły się po słowach podziękowania skierowanych do państwa Hardtów przez członków Stowarzyszenia. Żadne słowa nie oddadzą tego, kim dla nas jesteście – mówiła jedna z matek - Żaden człowiek nie zrobił dla nas tyle, ile Wy zrobiliście…Kochamy Was.

Po wzruszeniach, które udzieliły się wielu osobom, mieliśmy okazję wysłuchać koncertu Misi Furtak, laureatki Fryderyka i Paszportu Polityki, która swoje dziecięce lata spędziła w Grodzisku Mazowieckim. Spotkanie zakończyło częstowanie tortem, podarowanym przez grodziską cukiernię państwa  Józefy i Edwarda Błaszczyków.

Po spotkaniu miałam okazję rozmawiać z kilkoma osobami. Wśród moich rozmówców był również członek Stowarzyszenia, który z uznaniem wyrażał się o współpracy z panem Jackiem Banaszczykiem z Dziewiarskiej Spółdzielni Inwalidów "Malwa" i z wdzięcznością mówił o jego darze serca w finansowym wymiarze. Mieszkanka Milanówka uczestnicząca w spotkaniu powiedziała – Dobrze, że w dzisiejszym zabieganym świecie są ludzie, którzy potrafią zatrzymać się i zauważyć potrzeby innych. Dzięki nim świat jest piękniejszy, a potrzebujący pomocy nie czują się osamotnieni. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Do tych ludzi z pewnością należą Maria i Wojciech Hardt.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 15-lecie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych