W miniony weekend uczestniczyliśmy w 7. już edycji Pikniku Ekologicznego w Książenicach. Tradycyjnie było to wyjątkowe wydarzenie i rozrywka dla całych rodzin, połączona z nauką o ochronie środowiska.

Piknik rozpoczął wystąp dzieci z przedszkola „Wielki Mały Świat”. Przyciągnął pod sceny licznie przybyłych już na samym początku mieszkańców Książenic i okolic. Po oficjalnym otwarciu wzięliśmy udział w bardzo ciekawym i humorystycznym pokazie mody recyklingowej w wykonaniu dzieci z Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach. Młodym projektantom prezentującym swe kreacje gratulujemy pomysłów i wykonania.

Tego dnia najmłodszych bawiła grupa Clowni. Zawody piłkarskie czy niezapomniany taniec jednorożca na długo pozostaną w pamięci zgromadzonych pod sceną dzieci. Wielkie wrażenie na wszystkich zebranych robiły sztuczki i żonglerka na drabinie czy sztuczki na obręczy.

Ze sceny mieliśmy okazję posłuchać poezji lokalnych twórców i koncertu orkiestry z Berlina. Całość występów zakończyła potańcówka.

Piknik ekologiczny w Książenicach to tradycyjnie wielki kiermasz lokalny, na którym można nabyć wyjątkowe produkty ekologiczne i rękodzieło. Nie mogło zabraknąć też stoisk z roślinami. Swoje stanowiska miał Urząd Gminy, na którym mieszkańcy mogli zapytać urzędników o swoje sprawy. O bezpieczeństwie porozmawiać można było z Policją i Strażą Miejską, oraz zobaczyć pokazy drona służącego do analizy dymu z kominów.

Tradycyjnie zbierane były elektrośmieci. Zebrane zostało 2320kg zużytego sprzętu elektronicznego i 390kg baterii. Za pozostawione śmieci w nagrodę otrzymać można było roślinkę, choć trzeba przyznać, że z roku na rok roślinki te są coraz bardziej symboliczne.

Na pikniku nie mogło zabraknąć stałych atrakcji dla najmłodszych. Warsztaty i dostępne za darmo dmuchańce sprawiły milusińskim dużo frajdy. Nieco starsi mogli pokonań maszkarona, oraz wziąć udział w wielu ciekawych wyzwaniach przygotowanych przez Dziuplę Tropicieli Przygód.

Książenicki Piknik Ekologicznym jest dla nas jednym z tych wydarzeń, na których nie mogło nas zabraknąć. Jak co roku mile zaskakuje nas ilość, oraz spontaniczność i wyjątkowość wielu atrakcji. Piknik to też cenna nauka dla dzieci, które dzięki takim inicjatywom nieco inaczej patrzą na zaśmiecony krajobraz w naszej okolicy, oraz zatrute przez spalane śmieci i zużyte samochody powietrze.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 7. Piknik Ekologiczny w Książenicach za nami