Ten zaszczytny tytuł nadała 27 stycznia Rada Miejska panu Adamowi Szczepanikowi, znanemu twórcy ludowemu. Urodził się 8 lutego 1941 roku w Antoniówce w powiecie garwolińskim. W Wólce Grodziskiej, koło Grodziska Mazowieckiego, osiedlił się na początku lat 70-ch, kontynuując działalność artystyczną ojca – Ludwika.

Początki działalności artystycznej sięgają roku 1968. Głównym obszarem zainteresowań A. Szczepanika  jest rzeźbiarstwo w drewnie. Najczęstsze motywy prac, to tematyka sakralna, postaci historyczne, sceny z życia wsi, rzeźby zwierząt i ptaków. Oprócz tego zajmuje się malowaniem na płótnie i na szkle. Odrębną dziedziną działalności Artysty  jest wytwarzanie ludowych instrumentów muzycznych – ligawek i trąbit.

Adam Szczepanik jest laureatem wielu konkursów i wystaw.Otrzymał m.in. I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Artystyczne rękodzieło wsi” (1978), wyróżnienie w konkursie „Stare i nowe Mazowsze” (1985), II nagrodę w przeglądzie twórczości ludowej Mazowsza (1998), II nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Rzeźba ludowa” (2003). „ Za zasługi dla Kultury Ludowej”, w kategorii rzeźby,w 2007 roku, otrzymał prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga.  W latach 80-tych Artysta zdobył trzykrotnie nagrody na międzynarodowych targach we Francji. Za całokształt pracy twórczej w 2003 roku  otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jego prace znajdują się obecnie w zbiorach muzealnych i galeriach sztuki ludowej w Warszawie, Krakowie, Płocku i Toruniu.

Od wielu lat Artysta uczestniczy w licznych imprezach organizowanych na terenie naszej gminy, prezentując swoje prace.

Polub nas na Facebook