W miniony czwartek na terenie grodziskiej strefy przemysłowej otwarta została pierwsza w Europie fabryka firmy Al-Fakher, światowego lidera w produkcji najwyższej klasy tytoniu do fajki wodnej.

Firma Al-Fakher (czyt. ‘alfaher’) powstała w 1999 r. z pasji do sziszy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oferowane przez spółkę wyroby tytoniowe są produkowane z najwyższej jakości surowców, które zapewniają amatorom fajki wodnej bogate i różnorodne doznania smakowe.

Grodziska fabryka jest pierwszą wytwórnią Al.-Fakher poza Emiratami Arabskimi i Egiptem. Zakład zajmuje powierzchnię niemal 9 tys. mkw. i składa się z przestrzeni produkcyjnej, magazynowej i biurowej. Znajdzie w nim zatrudnienie około ok. 100 pracowników. Fabryka będzie głównym centrum produkcyjnym i dystrybucyjnym firmy na kontynencie i będzie zaopatrywać w tytoń do fajki wodnej całą Europę, a także rynki pozaeuropejskie. 70% produkcji kierowane będzie na eksport.

Desmond Naughton, CEO Al-Fakher, wyjaśnił, dlaczego Polska została wybrana na strategiczne centrum produkcyjne i dystrybucyjne firmy, które odpowiadać ma na rosnący popyt na tytoń do fajek wodnych w Europie i innych częściach świata.

 – Cieszymy się, że naszą pierwszą europejską fabrykę otwieramy w Polsce. Zapewni ona możliwości produkcyjne wystarczające do zaspokojenia rosnących potrzeb klientów na nasze wysokiej jakości produkty. Naszym celem jest eksport 75 proc. produkcji, a dogodna lokalizacja fabryki, w bliskości nowoczesnych szlaków komunikacyjnych, w tym autostrady A2, gwarantujących swobodny dostępem do dużych rynków UE, pozwoli zrealizować ten cel w sposób skuteczny i efektywny – mówił Desmond Naughton, CEO Al-Fakher.

Desmont Naughton podkreślał także pozytywną rolę polskich władz, które poprzez swoje otwarte i elastyczne podejście zachęcają do bezpośrednich inwestycji zagranicznych i zwiększają atrakcyjność kraju w oczach inwestorów. Podkreślał też znaczną pomoc władz Grodziska przy uruchomieniu inwestycji.

Chcę byście czuli się jak w domu. Bardzo spodobała nam się wasza decyzja. Bardzo dziękujemy. – mówił Burmistrz Grzegorz Benedykciński - Właśnie obchodzę 25 rocznicę bycia burmistrzem i traktuję tę inwestycję jako wielki prezent. Nie mamy firmy z tego rejonu i będziemy mogli się wami chwalić – dodał żartobliwie burmistrz.

Będąc na otwarciu zapytaliśmy o dalsze plany związane z Grodziskiem i korzyściami płynącymi z pojawienia się nowego inwestora dla lokalnej społeczności. – Al-Fakher ma poważne plany związane z Grodziskiem Mazowieckim. – mówił nam Adrian Socha, country managera Al-Fakher – To właśnie w tym pięknym mieście zdecydowaliśmy się uruchomić trzecią fabrykę naszej firmy na świecie, po zakładzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Egipcie. Produkcja niedawno wystartowała i obecnie skupiamy się na doskonaleniu naszych procesów produkcyjnych i logistycznych, podnoszeniu kwalifikacji naszego zespołu i stopniowym zwiększaniu skali produkcji. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości uda nam się mocniej zaangażować w życie społeczne, czy kulturalne miasta. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby zainteresowany tym lokalny przedsiębiorca uruchomił w Grodziski szisza bar lub rozwinął inny biznes związany z fajkami wodnymi. Dzięki naszej inwestycji Grodzisk Mazowiecki zyskał ważny argument za tym, żeby uchodzić za polską stolicę sziszy, z czego firma Al-Fakher byłaby ogromnie zadowolona.

Palenie shishy, zwanej też fajką wodną lub nargilą, jest znanym od wieków rytuałem wywodzącym się z Indii i rozwiniętym na Bliskim Wschodzie. Zwyczaj ten w ostatnich dziesięcioleciach stopniowo zyskał popularność na całym świecie, towarzysząc spotkaniom towarzyskim w przeznaczonych do tego barach i herbaciarniach oraz w prywatnych domach i mieszkaniach. Proces palenia sziszy opiera się na kontrolowanym podgrzewaniu tytoniu fajkowego, a nie jego spalaniu, co w połączeniu z procesem filtracji dymu z wykorzystaniem wody sprawia, że zawiera on znacznie mniej szkodliwych substancji. Tytoń do fajki wodnej charakteryzuje się niską, w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, zawartością nikotyny, przez co jest od nich mniej uzależniający.

Na chwilę obecną nie udało nam się znaleźć produktów Al-Fakher w Grodzisku Mazowieckim, niemniej wszystkich zainteresowanych szerokim wyborem fajek wodnych zapraszamy do Żyrardowa:

Diabelski Młynek - jedyny taki sklep w Żyrardowie.

Olejki eteryczne, ciekawe upominki, bongosy, młynki, bletki, kadzidełka i stożki zapachowe, Yerba Mate, bombille, tykwy, shisha / fajki wodne wraz z akcesoriami, tytonie, świece i podgrzewacze zapachowe, kominki do aromaterapii, kolekcjonerskie drewniane fajki, akcesoria traficzne. To tylko część tego co możecie u nas spotkać!!! Na miejscu możecie liczyć na doradztwo z naszej strony, a gdyby dany produkt z któreś kategorii był niedostępny – zapytajcie o jego dostępność w późniejszym terminie! Jesteśmy również otwarci na Wasze sugestie odnośnie nowości i zmian w sklepie. Wasze zdanie jest dla nas ważnym głosem w życiu Diabelskiego Młynka :)

Sklep mieści się przy Bohaterów Warszawy 69, po schodkach na rogu kamienicy (dawne ksero/sklep z telefonami/odzież używana) tuż obok PKP.
Wejście bije czerwienią, ciężko nas pominąć!

Informacja handlowa

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Z Dubaju do Grodziska!