Mija już dwadzieścia lat, odkąd Anna Dymna łączy obowiązki aktorki teatralnej i ekranowej z funkcją Prezesa Fundacji „Mimo Wszystko”. Fundacji dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

I właśnie temat fundacji i działań na jej rzecz zdominował spotkanie z  Anną Dymną, które odbyło się w grodziskiej Bibliotece Publicznej.

Czym dokładnie zajmuje się fundacja? – Po to założyłam fundację, aby pomagać ludziom dorosłym godnie żyć. Prowadzimy dwa ośrodki. Jeden w Dolinie Słońca w Radwanowicach, u księdza Isakowicza-Zalewskiego, gdzie dbywają się warsztaty terapeutyczne, i drugi ośrodek w Lubiatowie – mówi Anna Dymna.

Ludzie często mają dystans w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dlaczego? Ponieważ boimy się tego, co jest nieznane i przed tym uciekamy.

Na sali było prawie 200 osób. Wszyscy byli pod wrażeniem ekspresji Anny Dymnej. Większość, szczególnie ze starszego pokolenia, pamięta ją jako aktorkę. – Spotkanie super, szczególnie, że z tak ciepłą osobą. Mam już swoje lata, ale od wczesnej młodości kojarzy mi się ze świetnymi rolami filmowymi i zawsze ją podziwiam – mówi uczestnik spotkania pan Jerzy.

Spotkanie wiązało się z promocją książki o Annie Dymnej autorstwa Elżbiety Baniewicz. Książka dotyczy wielu aspektów życia aktorki. Autorka pokazuje czytelnikom piękno teatru, ale również trudnej pracy aktora oraz to, jak wszystko zmieniło się od momentu, gdy Anna Dymna zaczęła kilkadziesiąt lat temu grać. Ta pozycja jest nie tylko o samej aktorce, ale to przekrój historii kina i teatru na przestrzeni lat. Anna Dymna zadebiutowała na scenie w 1969 r. Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Od początku kariery związana jest z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Anna Dymna: „Mimo Wszystko”