W zeszłą sobotę w Grodziskim Centrum Kultury po raz III odbył się festiwal Barwy Orientu. Zebrani licznie goście mogli zobaczyć dwadzieścia kobiet w różnorodnych choreografiach tanecznych i niezwykle barwnej oprawie. A wszystko po to, by promować tę piękną i kobiecą sztukę, jaką jest taniec brzucha.

Wszystkie występujące na scenie tancerki uczyły się sztuki tańca orientalnego od  Małgorzaty Pszczółkowskiej, która prowadzi zajęcia między innymi w Milanówku. Mogliśmy zobaczyć tancerki z grupy średnio zaawansowanej z Ursusa, zespół Imbir i zespół Qamar. Wszystkim występom towarzyszył niesamowity nastrój, podkreślony dodatkowo orientalną muzyką, strojami i wielobarwną grą świateł. Na scenie nie zabrakło wielu niespodziewanych i odważnych eksperymentów, jak taniec inspirowany burleską, czy występy ze skrzydłami Izis.

Festiwal Barwy Orientu nie jest jedynym miejscem, gdzie mieszkańcy naszych okolic mogli spotkać się z tańcem brzucha. Występy kursantek ze szkoły Maja Belly Dance wielokrotnie uświetniały Dni Milanówka czy finały WOŚP. Z występu na występ widać jak rozwijają się umiejętności i fantazja tancerek.

- Taniec orientalny jest odpowiedni dla kobiet w każdym wieku, szczególnie tych zakompleksionych - mówi Małgorzata Pszczółkowska - Każda kobieta może poruszać się z wdziękiem i elegancją. Nie potrzeba do tego partnera. Taniec ten korzystnie wpływa na zdrowie, zwiększa świadomość ciała, pomaga przy bólach kręgosłupa, wzmacnia mięśnie brzucha, poprawia kondycję, koordynację i orientację przestrzenną. Ważny jest też aspekt psychologiczny: pomaga kobietom dowartościować się, z czasem panie stają się śmielsze nie tylko w odkrywaniu brzucha na zajęciach, ale też w życiu codziennym – troszkę mocniejszy makijaż, mniej szarobury ubiór, wzrastająca miłość do błyskotek. Zawsze powtarzam moim kursantkom, że najfajniej tańczy ta kobieta, co lubi i akceptuje siebie.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne występy, a wszystkich zainteresowanych tańcem orientalnym zapraszamy na stronę majabellydance.pl, gdzie mogą dowiedzieć się Państwo więcej na temat tańca i prowadzonych zajęć.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Barwy orientu 2014