Co roku święta Bożego Narodzenia były okazją do wspólnego spotkania z bliskimi i wspólnego kolędowania. W tym roku niewiele zostało z tych pięknych tradycji i wielce radosnego okresu.  Zabrakło też wielu corocznych okołoświątecznych wydarzeń. Na szczęście część z nich przeniosła się do internetu, gdzie mogliśmy posłuchać bożonarodzeniowych koncertów, a także wyjątkowo ciekawych Gawęd o Kolędach.

W ramach cyklu Marcin Łukasz Mazur, autor wielu książek o kolędach z całego świata, opowiedział nam wiele ciekawostek o tych znanych, jak i zupełnie nam obcych kolędach.

Podczas pierwszego spotkania mogliśmy poznać najstarszą, śpiewaną obecnie polską kolędę Anioł Pasterzom Mówił. Pierwsze zapisy tej kolędy odnotowano w 1555 r.

W drugiej gawędzie poznaliśmy historię kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Poznaliśmy tu także ciekawostki dotyczące „Symfonii Anielskich”, a także tego, jak ta kolęda zmieniała się z czasem.

W trzecim odcinku cyklu poznaliśmy historię chyba najbardziej znanej, śpiewanej w 300 językach, powstałej w Austrii kolędy „Cicha noc”.
Kolejna gawęda dotyczyła jednej z najbardziej znanych i najczęściej śpiewanych polskich kolęd – „Bóg się rodzi”. Ta grana w rytm poloneza kolęda, jest jedną z niewielu, których autora znamy. Napisana została przez oświeceniowego poetę – Franciszka Karpińskiego. Poznaliśmy nie tylko historię autora i okoliczności, w jakich powstała kolęda, ale i inne pieśni autora oraz pewne odstępstwa obecnie śpiewanej wersji kolędy od jej oryginału.

Tematem następnej gawędy był wydany w 1838 r. „Śpiewnik Kościelny” ks. Michała Marcina Mioduszewskiego. Autor był wielkim zbieraczem pieśni religijnych, a jego dzieło zawiera ponad 400 utworów i jest nieocenionym źródłem do badań tradycji polskich pieśni kościelnych. Znajdziemy tam też ponad 60 kolęd. Ksiądz Mioduszewski jest też autorem wydanego w 1843 r. zbioru „Pastorałki i kolędy”.

W kolejnym odcinku poznaliśmy historię kolęd hiszpańskich, gdzie obrzędowość świąteczna jest bardzo bogata. Poznaliśmy też różnice między kolędami polskimi i hiszpańskimi wywodzącymi się z tradycji ludowej i najbardziej charakterystyczne elementy hiszpańskich kolęd. Mieliśmy też okazję posłuchać ich w wykonaniu chóru Bogorya. W następnym odcinku wysłuchaliśmy gawędy o treściach patriotycznych w kolędach.

Warto tu wspomnieć, że każdy z odcinków gawędy, nagrany w zupełnie inny i ciekawy sposób dostępny jest do objerzenia na kanale Youtube i profilu Facebook grodziskiego Centrum Kultury. Zamieszcamy do nich linki poniżej:


Artykuł ten, jak i wiele ciekawych artykułów dostępny jest, w noworocznym numerze naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Co słychać na budowie "Paszkowianki"
  • Znamy szczegóły narodowego programu szczepień
  • Dwie twarze radnego
  • Żurawie 2020 wręczone
  • Gawędy o Kolędach
  • Konsultacje zakończone
  • Bardzo wolne sądy
  • Wiskitki miastem
  • Sesja czy cyrk?
  • Derby powiatu
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: