Grodzisk uczcił 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

W piątek, 31 sierpnia, w Parku Skarbków, o godz.18:30 rozpoczęła się uroczystość związana z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Dnia Solidarności i Wolności.

Pierwszym punktem programu było uhonorowanie mieszkańców zasłużonych dla Grodziska Maz.: Tytułem Honorowy Obywatel, Tytułem Zasłużony dla Grodziska Mazowieckiego, Złotą Bogorią i Dyplomem za Zasługi dla Grodziska Mazowieckiego.

O godz. 19:00 rozpoczęła się msza święta dziękczynna oraz odprawiana w intencji gminy Grodzisk Maz. i jej mieszkańców, celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza metropolitę warszawskiego. Oprawę wokalną mszy świętej zapewnił Grodziski Chór Kameralny „Cantata”, zaś rolę ministrantów pełnili rycerze Zakonu Jana Pawła II.

W wygłoszonej homilii kardynał nawiązał do wielu istotnych dla wolności wydarzeń historycznych, ale również przypomniał słowa, które wielokrotnie wypowiadał kardynał Franciszek Macharski – „Samorząd może najlepiej obsłużyć człowieka, bo jest najbliżej jego i widzi jego potrzeby”. Przypomniał również, że w Grodzisku powstało wiele prospołecznych inicjatyw np. wsparcie dla rodzin 3+. Na zakończenie podziękował za pogodne, radosne dziękczynienie.

Pogoda sprzyjała świętowaniu i prawie wszyscy uczestnicy mszy świętej, w tym kardynał Kazimierz Nycz, pozostali na wspaniałym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który wystąpił pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Zespół w tym roku obchodzi 70. rocznicę powstania. Była to prawdziwa uczta dla ucha i oka. Nic więc dziwnego, że bardzo liczna publiczność obecna na koncercie nie miała ochoty żegnać się z artystami. Mamy nadzieję, że zdjęcia w Galerii i film zawierający migawki z koncertu, przybliżą tym z Państwa, którzy nie mogli tego dnia przybyć do Parku Skarbków – wspaniałą atmosferę uroczystości i kunszt artystów.

Uroczystość prowadzili: Marek Łukasz Mazur i Łukasz Nowacki.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk uczcił 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości