W lipcu 2015 r. został rozstrzygnięty konkurs ogłoszony przez gminę Grodzisk Maz. na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budynku Mediateki, z przeznaczeniem na nowoczesne centrum edukacyjno-społeczne. Budowę rozpoczęto w 2017 r, zaś w sobotę, 6 października, miało miejsce jej uroczyste otwarcie Mediateki.

Uroczystość otwarcia Mediateki, przy tłumnie zebranych mieszkańcach Grodziska (i okolic), rozpoczął Burmistrz Grzegorz Benedykciński wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Joanną Wróblewską, witając zebranych i zapraszając na scenę: Starostę powiatu grodziskiego Marka Wieżbickiego, przedstawicieli miast partnerskich z Austrii, Francji i Litwy oraz jednego z przedstawicieli 3 miast z Ukrainy, którzy przyjechali do Grodziska by przyglądać się jak działa grodziski samorząd. Dziękował projektantom z firmy Enone Architektura i Design Rafał Sokołowski z Pabianic i wykonawcy inwestycji firmie MERX oraz pracownikom nadzoru z grodziskiego magistratu, którzy doglądali realizacji inwestycji. Otrzymywane od gości upominki kwitował z właściwym dla siebie luzem. Po wystąpieniach, zgodnie z chrześcijańskim zwyczajem, proboszcz jednej z grodziskich parafii, poświęcił oddawany do użytku obiekt. W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli seniorzy i dzieci.

Wszyscy zebrani mieli okazję zwiedzić budynek, z czego tłumnie skorzystali. Wprawdzie aranżacja wnętrza nie jest jeszcze zakończona, ale już teraz budzi podziw wielofunkcyjnością i rozwiązaniem architektonicznym. Jak zaznaczył Burmistrz, przyszli użytkownicy będą sami decydować o urządzeniu wnętrz. Budynek posiada 3 kondygnacje. Całkowita jego powierzchnia wynosi 2603 m2  zaś  kubatura 16205 m3.

Pierwsze wrażenie dotyczące całości: z zewnątrz, przeszklona bryła budynku, mimo, że wyróżnia się z otoczenia rozmiarami, jest niemal niewidoczna wśród drzew i ich lustrzanych odbić, a wewnątrz ma się wrażenie przebywania na ogromnym tarasie w parku. Uporządkowane jest już otoczenie budynku: bulwar nad pobliską rzeczką z licznymi ławkami, parking na tyłach obiektu, a nawet sama rzeczka  doskonale harmonizuje z budynkiem.

Już teraz zwiedzający mogli podziwiać na parterze salę konferencyjna, salę gimnastyczną ze sprzętem treningowym, strefę usług gastronomicznych, scenę z orkiestrą kameralną na górnych kondygnacjach sale edukacyjne i czytelnię dla dzieci i młodzieży, salę komputerową, studio nagrań dźwiękowych, e-kiosk telemedyczny, w którym na poczekaniu można np. zmierzyć sobie ciśnienie. Wszędzie robi wrażenie otwarta i przejrzysta przestrzeń Poruszanie się między piętrami ułatwiają wygodne schody i winda.

Uroczystość otwarcia dopełniły koncerty na scenie ustawionej na przylegającym do Mediateki parkingu. Zainteresowanie koncertami było tak duże, że zabrakło miejsc siedzących. Wprawdzie nie mógł wystąpić zapowiadany Jerzy Połomski, ale wynagrodził to słuchaczom zaprzyjaźniony z grodziska publicznością Bohdan Łazuka, któremu po występie śpiewano „Sto lat” zaintonowane przez Dorotę Stalińską. Miłośnicy młodszych wykonawców mieli okazję posłuchać Mateusza Ziółko

Mieszkańcy okolicznych miast mają czego Grodziskowi zazdrościć, tym bardziej, że z założenia ma ona służyć wyłącznie mieszkańcom Grodziska – zwłaszcza seniorom w ramach projektu Strefa Aktywnego Seniora  oraz dzieciom i młodzieży. Dostępne na miejscu foldery z programami zajęć do końca roku 2018 r. nie pozostawiają cienia wątpliwości, że Mediateka będzie tętnić życiem.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodziska Mediateka już otwarta