Od dwóch lat stawki podatku od większości środków transportu, w tym samochodów cieżarowych, zarejestrowanych w Grodzisku, są ustalone na możliwym najniższym poziomie. Co wielu może zdziwić, wpływy do budżetu z tego tytułu znacznie wzrosły.

Na ostatniej sesji grodziskiej Rady Gminy ustalono wysokość stawek podatkowych od środków transportu na rok 2017. Przyjęto najniższe z przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016r stawek podatku dla wszystkich rodzajów środków transportu. Jaki ma to dać efekt? Jak tłumaczył skarbnik Piotr Leśniewski - Spowoduje to, że wpływy będą rosły, a nie malały. Wprowadzenie takich stawek na tę chwilę spowoduje spadek wpływów o około 0,5 mln zł, ale dzięki temu przez cały przyszły rok możemy się wzbogacić o dodatkowe 3-4 mln.

Jak to jest możliwe? Banki i firmy leasingowe rejestrują leasingowane środki transportu w gminach, gdzie są najniższe obciążenia. Wielokrotnie takie samochody nigdy koło Grodziska nawet nie przejeżdżały, ale podatki, które i tak muszą być od nich odprowadzone wzmacniają grodziski budżet.
- Przed obniżeniem stawek w Grodzisku zarejestrowanych było około 2000 samochodów. Przez ostatnie 2 lata zarejestrowano około 5000 samochodów ciężarowych. Większość samochodów rejestrowanych jest na okres ich leasingowania, czyli 3 do 5 lat, więc są to wpływy wieloletnie i nie obciążające gminy - tłumaczył nam Piotr Leśniewski.

W tym roku w Grodzisku Mazowieckim obniżono też niektóre inne podatki lokalne, a inne pozostawiono bez zmian. Kolejny rok nie będzie pobierany podatek za posiadanie psa.

Polub nas na Facebook