W miniony weekend na Hali Widowiskowo-Sportowej w Grodzisku Mazowieckim odbył się Pierwszy Festiwal Gier Planszowych. Honorowym patronem imprezy był Burmistrz – Grzegorz Benedykciński. Wydarzenie było okazją do zabawy, celebrowania wspólnie spędzonego czasu oraz podjęcia rywalizacji, której stawką była wygrana.

Jak tłumaczył nam Daniel Gozdek, jeden ze współorganizatorów wydarzenia - Pomysł powstał z inicjatywy graczy, którzy do swojego grona chcieli zaprosić nowych uczestników, z którymi mieliby okazję się zmierzyć i spróbować swoich sił. Tak więc, postanowiliśmy sprawdzić, czy mieszkańcy Grodziska są zainteresowani tego typu rozrywką. Dlatego powstał festiwal, połączony z turniejami i strefą edukacyjną.

Podczas tegorocznej imprezy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w prezentacji i nauce gier planszowych. Zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych graczy przygotowano specjalne punkty, w których odbywały się rozgrywki. Na stołach pojawiły się karty, model projektu miasta, gry kreatywne, o różnym stopniu sprawności dla dzieci i dorosłych. W oddzielnej części sali, rozstawione były stoły do gry w szachy. Z myślą o najmłodszych graczach przeznaczono miejsce, w którym dzieci mogły wspólnie bawić się, rysować i korzystać z dostępnych planszówek. Na zewnątrz budynku rozstawiono szachy w wersji 3D, z której korzystały wspólnie rodziny. Jak tłumaczył nam Marcin Masalski - W pierwszym dniu były zawody, rozpoczęły się turnieje. Myślę, że najciekawszym okazał się turniej Talisman rozgrywany na tarasie widokowym. Pojawili się pracownicy placówek szkolnych, którzy wyposażyli się w swoje gry. Dodatkowo była strefa dla malucha nazywana potocznie - 18+ miesięcy.

Turniej Talismana, nie był to jedyny turniej zorganizowany na okoliczność wydarzenia. Rodziny, znajomi czy osoby sobie obce miały okazję wziąć udział w pojedynku na gry: Magic the Gathering, Pokemon, Unmatched, Hero Relams, Star Realms, Dice Throne, Turniej szachowy, Wsiąść do pociągu.

Na miejscu dostępna była też prezentacja gier figurowych: Marvel Protocol i Bolt Action. Doświadczeni gracze mogli skorzystać ze strefy gier bitewnych. Dla osób, które miały ochotę pogłębić swoją wiedzę w temacie gier, przygotowano strefę edukacji, dyskusje i prezentacje tematyczne. Ponadto dla sympatyków i miłośników gier chętnych do zakupów powstały stoiska sklepów i wydawnictw gier planszowych. - Odbyły się liczne prelekcje dla dzieci i rodziców, m.in. „Jak zacząć przygodę z malowaniem figurek” – bardzo ciekawa prelekcja grodziszczanki, która profesjonalnie zajmuje się malowaniem figurek. – mówił nam tłumaczył nam Marcin Masalski - Kolejna prelekcja była prowadzona przez zawodowego malarza pochodzącego z Sochaczewa i dotyczyła malowania figurek, teorii światła, koloru, kompozycji. Mieliśmy także wykłady, które prowadził wicedyrektor Podkowiańskiego Liceum nr 60. Szkoła Podstawowa nr 6 z Grodziska Mazowieckiego także podzieliła się wiedzą na temat grania i wzajemnego nauczania. Ciekawe było też spotkanie „Łoskot czyli lokalna kultura i społeczność”.

Festiwal cieszył się olbrzymią popularnością - Zaskoczyła nas ilość mieszkańców. Wydźwięk lokalny spowodował, że frekwencja w całym wydarzeniu jest niezwykle wysoka. – mówił Daniel Gozdek – Planujemy już kolejną edycji.

Wspólnie spędzony czas, był ciekawym doświadczeniem zarówno dla młodych, jak i dorosłych osób. Świat gier pozwala oderwać się od rzeczywistości i wejść do krainy fantazji i przygód. W taką podróż może wyruszyć każdy z nas, niezależnie od wieku czy płci, człowiek nosi w sobie cząstkę dziecka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Gry planszowe – dla małych i dużych