W niedzielę, 13 lipca o godz.16.00, w Parku Skarbków rozpoczął się koncert „Sztelt Grodzisk”, na który mieszkańców Grodziska i okolic zaprosiło grodziskie Centrum Kultury. Był to drugi koncert w ramach cyklu „Klasyka w Parku”. Przypominamy, że koncerty odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia, o godz.16.00 w okolicach mapy. W najbliższą niedzielę usłyszymy koncert „ W ogródku wiedeńskim”.

Muzyka klezmerska rozpowszechniła się w Europie drugiej połowie XVIII wieku, wraz z pojawieniem się wędrownych grup żydowskich muzykantów. Jej nazwa pochodzi od hebrajskiego klej zemer – instrumenty muzyczne, a dosłownie narzędzia pieśni.

Podczas koncertu w wykonaniu: kwartetu Adama Mazurka w składzie: Wojtek Hartman – skrzypce, Robert Kuśmierski – akordeon, Adam Mazurek – klarnet, Wojciech Pulcyn – kontrabas, który rozpoczął utwór grany przez Żydów hiszpańskich, a zakończyła melodia grana przez Żydów rumuńskich, usłyszeliśmy kilkanaście melodii, wesołych i smutnych, w tym: krótkie utwory muzyki drogi z okolic Mołdawii, standardy klezmerskie z Grecji i Turcji, melodie grane w przedwojennej Warszawie oraz podczas żydowskich wesel. Z historią granych melodii zapoznawał publiczność Adam Mazurek, który pełnił również rolę konferansjera.

Żegnając się z publicznością, która każdy utwór nagradzała gromkimi brawami, Adam Mazurek powiedział „Jesteście wspaniałą publicznością, przyszliście tak licznie i wysłuchaliście nie tylko wesołych melodii ale i tych smutnych”.

Pogoda sprzyjała i publiczność rzeczywiście dopisała. Zobaczą to Państwo na zdjęciach zamieszczonych w Galerii. Zabrakło przywiezionych krzeseł, miejsc na ławkach. Bardzo dużo osób siedziało na trawie. Na następne koncerty doradzam zabranie składanych krzesełek lub kocyków.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Koncert muzyki klezmerskiej w Parku Skarbków