Już po raz drugi Fundacja Koncept Kultura jest inicjatorem konferencji skupiającej przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych i sektora kreatywnego, której celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w działalności kulturalnej. Poprzednio, w maju 2019 r była to konferencja współorganizowana z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Filmoteką Narodową. Tym razem, 4 listopada 2020 r., konferencję pod hasłem „Kultura w 3D   3D w kulturze” Fundacja zorganizowała wspólnie z Mediateką w Grodzisku Mazowieckim.

Według pierwotnego programu konferencji, planowano 10 prezentacji. Całość miała być transmitowana on-line w internecie, jednakże kłopoty z koronawirusem zaburzyły przebieg konferencji, uniemożliwiając realizację pierwotnych planów. Organizatorzy zapowiadają, że materiały z konferencji, ilustrowane filmami i zdjęciami, będą wkrótce dostępne on-line na YouTube w nowym cyklu "Z kulturą o kulturze". W oczekiwaniu na obiecane materiały publikujemy (w skrócie) informacje i zdjęcia z konferencji, przekazane przez panią Annę Osiadacz – prezesa Fundacji Koncept Kultura.

Podczas konferencji przedstawiono następujące prelekcje:

  1. „Dialog, dostępność, dziedzictwo – 3D w działaniach fundacji". Anna Osiadacz i Zygmunt Fit – zarząd Fundacji Koncept Kultura, opowiedzieli o najnowszych projektach Fundacji. Są to projekty  realizowane dzięki dofinansowaniu: ze środków Narodowego Centrum Kultury (w ramach Programu Kultura-Interwencje 2020), ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie (w ramach Programu "Patriotyzm Jutra") oraz  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten ostatni projekt "MS Piłsudski – podwodna misja" został zrealizowany w technologii VR (virtual reality) – patrz zdjęcie dziewczyny w goglach VR.
  2. W referacie „Więcej niż 3D – nowoczesne technologie w kulturze" – prezes firmy Vimagineo sp. z o.o., Michał Grzesiczek opowiedział o tym, jak wykorzystywać technologie VR i 3D i atrakcyjnie udostępniać je w internecie. Przedstawił projekt poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu i mówił o możliwościach wykorzystywania mechanizmów gier w promowaniu historii i sztuki.
  3. „Kalejdoskop Niepodległej" – prezentacja Biura Programu „Niepodległa”. Od 2018 roku ponad 8 tysięcy projektów zrealizowały instytucje kultury i organizacje pozarządowe w Polsce dzięki funduszom rozdzielanym przez „Niepodległą” w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. O działaniach Biura Programu „Niepodległa” oraz dotowanych projektach opowiedział Marcin Rembacz – kierownik Działu Promocji i Projektów Biura
  4. „Wirtualne Muzeum Jana Szczepkowskiego – udostępnianie lokalnego dziedzictwa na skalę globalną" – projekt Milanowskiego Centrum Kultury przedstawili: Aneta Majak – Dyrektor MCK oraz Tobiasz Bułynko   artysta plastyk i fotograf. Miejsce Szczepkowskiego w historii polskiej sztuki sprawia, że jego związek z Milanówkiem zasługuje na propagowanie. MCK podjęło się promowania spuścizny po rzeźbiarzu poprzez stworzenie muzeum wirtualnego jego dzieł. Prelegenci opowiedzieli o skanowaniu rzeźb i tworzeniu modeli 3D oraz ich digitalizacji i udostępnieniu.
  5. W referacie „(Pra)dziedzictwo – jak wciągnąć widza w niewidzialną historię" Dorota Słowińska-Kamasa – dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie mówiła o stałej wystawie w Muzeum, o jej tworzeniu, artystycznym wkładzie, wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, a także o działaniach edukacyjnych i kulturalnych wokół wystawy.
  6. O przybliżaniu i udostępnianiu projektów kulturalnych osobom z niepełnosprawnościami opowiedziała Monika Marciniak prezes firmy „Aż Słowo”, na przykładzie swoich doświadczeń związanych z audiodeskrypcją (przekazywanie drogą słuchową opisu treści obrazowych), i stowarzyszenia „Big Picture”, realizującego projekty na rzecz kultury i edukacji.
  7. „Poznańskie Muzeum Pyry, czyli jak promować regionalne dziedzictwo na poważnie, z przymrużeniem oka"   jak wokół poznańskiej „pyry” stworzyć legendę i historię, aby przedstawić je w kultowej formie   o tym opowiedział  Marcin Lutomski – socjolog, dyrektor Poznańskiego Muzeum Pyry. Muzeum jest prywatną, rodzinną inicjatywą, mającą na celu promowanie kultury wielkopolskiej.
  8. Grodziską kulturę reprezentowało na konferencji troje przedstawicieli Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Łukasz Nowacki – animator kultury, znawca historii miasta opowiadał o działaniach kulturalnych w CK i filiach w zrewitalizowanych zabytkowych budynkach w Grodzisku Mazowieckim. Marcin Mazur – doktor sztuki muzycznej pracujący z Grodziskim Chórem Bogorya, mówił o koordynowanym przez siebie gminnym programie Strefa Aktywnego Seniora w Grodzisku Mazowieckim. Agnieszka Wąsik – kierownik Działu Promocji i Reklamy w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, koordynatorka 16 świetlic wiejskich, mówiła o udostępnianiu kultury dla społeczności wiejskich wokół Grodziska.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: „Kultura w 3D 3D w kulturze" w Mediatece