W ostatnim czasie Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim przyjmuje dziennie po kilkanaście interwencji w sprawie wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgłaszający kierują się troską i powołują się na okres lęgowy ptaków chronionych. Na miejscu podczas interwencji nie stwierdziliśmy jednak ani razu aby były niszczone gniazda.

Wycinka drzew na prywatnych posesjach to ostatnimi tygodniami gorący temat. Reagujemy na każde zgłoszenie, ale wielokrotnie trafiamy na miejsca, gdzie drzewa były wycięte wcześniej, a obecnie na bieżąco czyszczone jest miejsce wycinki i dlatego tam słychać piły mechaniczne. Na powalonych drzewach podczas interwencji nie ma gniazd.

Okres lęgowy ptaków to określenie zwyczajowe. Siedliska ptaków chronione są cały rok, a od 16 października do końca lutego mamy jedynie odstępstwo od zakazu niszczenia gniazd. Nie wszystkie drzewa są miejscem gniazdowania ptaków. A dodatkowo nie wszystkie gniazda są gniazdami ptaków chronionych.

Osoby które dokonują wycinki drzew jak się okazuje orientują się w przepisach i potrafią je wykorzystać. Nie raz patrol kierowany jest na odległy kraniec gminy, a tam się okazuje, że wycinka jest już wykonana, a na miejscu nie ma nikogo - pozostały tylko powalone drzewa. Masowej wycinki drzew dokonano już najprawdopodobniej przed 01 marcem, a teraz w większości przypadków trwają prace porządkowe nad położonymi drzewami.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Masowe zgłoszenia interwencji spowodowane wycinką drzew w Grodzisku